Trešdiena,
29.maijs 2024
Vārda dienas: Maksis, Raivis, Raivo, Охрим, Касьян, Модест, Александр Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Veselība

Pieaug saslimstība ar gripu

28.12.2023
Kamēr inficēto un stacionēto Covid-19 pacientu skaits pagājušajā nedēļā stabilizējies, pakāpeniski pieaug saslimstība ar gripu, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Vienlaikus SPKC norāda, ka gripas izplatība nav pārsniegusi epidēmisko sliekšņa līmeni, tāpēc šobrīd ir piemērots brīdis vakcinācijai pret gripu. Tikmēr notekūdeņu monitorings uzrāda jauna Covid-19 vīrusa paveida HV.1 izplatību visā Latvijas teritorijā.

Covid-19 izplatība stabilizējas; konstatēts jauns vīrusa paveids

SPKC dati par pagājušo nedēļu liecina, ka Latvijā vērojama Covid-19 gadījumu skaita stabilizācija. Laboratoriski apstiprināti 276 jauni Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš 293,), kopumā veikti 850 (iepriekš 888) laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Pagājušajā nedēļā stacionēja 218 Covid-19 pacientus (nedēļu iepriekš 322, pirms divām nedēļām – 401).  

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu bija 10 Covid-19 pacienti (nedēļu iepriekš 8). Reģistrēts 21 pacienta nāves gadījums (nedēļu iepriekš – 28).

20 no mirušajiem bija vecuma grupā "60 gadi un vairāk", un viens nāves gadījums pacientam vecuma grupā "35–39 gadi". Vismaz trīs  gadījumos pamata diagnozes bija Covid-19. Saslimšana ar Covid-19 bieži būtiski saasina jau esošas hroniskās slimības, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un var pat iestāties nāve, atgādināja SPKC.

Tikmēr notekūdeņu monitoringa dati uzrāda jauna SARS-CoV-2 vīrusa paveida HV.1 izplatību visā Latvijas teritorijā.

Jaunais paveids ir jau zināmā EG.5 ("Eris") atvasinājums un ir ļoti līdzīgs tam.

Pielāgotās vakcīnas pret Covid-19, kuras šobrīd pieejamas Latvijā ("Comirnaty" un "Nuvaxovid"), joprojām nodrošina aizsardzību pret jaunākiem paveidiem, tostarp HV.1 un JN.1 ("Pirola").

Palielinās gripas intensitāte

Akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka pagājušā nedēļā Latvijā vidējā gripas izplatības intensitāte palielinājusies, kaut gripas izplatība vēl nav pārsniegusi epidēmiskā sliekšņa līmeni. Laboratoriski apstiprināti 15 gripas gadījumi, no kuriem seōs gadījumos tika noteikta A tipa gripa un deviņos gadījumos B tipa gripa.

Pozitīvo testu īpatsvars uz gripu pieaudzis no 3,5% līdz 6,6%. 

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 1095 pacienti, no kuriem 32 pacientam noteikta diagnoze "gripa", balstoties uz tipisku klīnisko ainu (pagājušajā nedēļā 31). Gadījumi reģistrēti Ventspilī, Valmierā, Jūrmalā, Jēkabpilī, Jelgavā, Daugavpilī, Rīgā. Augstākā saslimstība ar gripu reģistrēta vecuma grupā 0–4 gadi.  

SPKC norāda, ka daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs novērojams būtisks akūtu elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē. Kopumā Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars bijis 20% apmērā (nedēļu iepriekš 22%), salīdzinoši gripas pozitīvo testu īpatsvars pieaudzis no 9% uz 18% (nedēļu iepriekš pieaugums bija no 3% uz 9%). 

Iesaka vakcinēties 

Lai mazinātu smagas saslimšanas, hospitalizācijas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta veselības riska grupas cilvēkiem, kuriem saslimšana bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks, atgādināja SPKC. 

Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies 105 969 iedzīvotāju, bet pret Covid-19 vakcinējušies 31 379 iedzīvotāju.  

Šobrīd ir ieteicams veikt vakcināciju, lai iegūtu imunitāti pirms plašas gripas izplatības. Riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu "Efluelda" (senioriem), "Fluenz Tetra" (2-17 gadi) un vakcīna "Influvac Tetra". Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu joprojām ir vairāku vakcinācijas iestāžu un ģimenes ārstu prakšu rīcībā. Vakcinācijas iestādes, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, atrodamas šeit.

Savukārt vakcinācijā pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās "Pfizer BioNTech" vakcīnas "Comirnaty Omicron XBB.1.5, un "Novavax" vakcīnas "Nuvaxovid XBB.1.5", kas piemērotas šobrīd izplatītākajiem SARS-CoV-2 vīrusa omikrona paveidiem, tai skaitā HV.1 un JN.1. 

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē, atgādināja SPKC.

Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām. Arī vakcinācija pret Covid-19 stingri rekomendējama cilvēkiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-2/2)
Leduspuke 01.01.2024 18:35
Man skiet ja puwaug saslimstiba ar alkatibu..Un kas ir salidzinot tadai infekcijai ka gripa salidzinot ar alkatibas infekciju..redziet gripai ir zales to var izarstet..bet alkatibai zalu nav.apetite rodas edot.ta parnem cilveku lidz tadai slimibas stadijai..ka vins var zogot izdarit visbriesmigakos noziegumus..bet agri vai velu so smago infekciju izarstee vai nu cilveku vai dieva tiesa ..jo katrai hekrietnibai un launumam reiz pienak gals un par to ir jamaksaa...nu gluzi kaa pasakaa par zelta zivtinu vai verdinu..ka beigas tiek atnemts viss..un velns ar naudas ladi pazud purvaa..vai restorts lodzins...ka musu sabiedribas slavenajiem personaziem tev nu bija..te tu kenins un te tu zenins....
Leduspuke 01.01.2024 19:24

Pardomas par laimi..esmu laimiga jo sava dzivee neuzstadu parak augstus planus un merkus jo tie var sabrukt vienaa mirklii ka karsu namins jo cilveks domaa bet dievs dara.nedzenos pec karjeras amatiem un lielas pelnas.pietaupu savu veselibu.un nervusjo kas augstu kapj zemu krit.priecajos ka sman nav tik daudz mantu ko sargat un naudas ko var nozagt varu mierigi gulet..man nav par ko uztraukties..daru godpratigi darbu kas man patik un esmu savaa vietaa ..atrast savu vietu butibu un sutibu sai pasaulee.nav viegli bet esmu to atradusi.un donaju ka ta ir vislielaka laime..un veiksme.

Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Daugavpils siltumtīkli: paredzēts, ka no 1.maija pašreizējais tarifs 81,13 EUR/MWh saruks līdz 65,86 EUR/MWh.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Aicina uz pieredzes apmaiņas semināru par veselības veicināšanu
Ak dakterisi..tak lidz sim jus kladzinajat ka veseliba ta ir vakcinacija...cik cilveki cietusi no smagam bkaknem no jysu meligas propagandas un arstesanas metodem..es jums saku cau. Sīkāk...
“Jauniešu vasara”- sporta, atpūtas un mūzikas svētki jauniešiem
Man patik musdienu jauniesi..vini ir loti veerigi pieklajigi un izpalidzigi...biezi vien piedavaa palidzibu dazadas dzives situacijas..lietojot frazes vai varu palidzet.no autobusa izcelt bagazu..vai pahest somu..jums ir problemas..kad sapratu ka mani autoostaa gribeja apzagt...parunajamies pa dzivi..loti gudri un sakarigi..n.man vienigi skumji kad lasiju rakstus ka.covidlaikaa daudziem bija depresija un helava viniem izklaideties..bet kad to lai dara ja he jaunibaa..neapzodziet jauniesus..laujiet viniem ienemt nozimigu lomu sabiedriskas un politisjas aktivitates.jo vini ir tik tiri un kaynuma varas un aljatibas nesjarti savaa domasanaa...tikai vini car mainit pasauli..tadu ja velas to redzet..saulainu brivu un radosu. Sīkāk...
Oficiālo pilsētas peldvietu ūdens kvalitāte atbilst normai
Cik skaista ir zilo ezeru zeme...kadi dabas skati ka ne acis atraut..un ja vel udeni tiiri..atputa pasiem un turistiem
...laimigie latgalisi..jus esuet loti bagati..saudzejiet savas dabas bagatibas..esmu bijusi pie.visku ezera...bet tas bija jauniibaa...laiks skrien aatri. Sīkāk...
facebook draugiem
Top