Piektdiena,
21.jūnijs 2024
Vārda dienas: Egita, Emīls, Monvīds, Охрим, Зосим, Федор Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Sabiedrība

Medumos atklāts Pirmā pasaules kara muzejs

04.03.2023
Pēc divu gadu plānošanas, projektēšanas un artefaktu vākšanas ir finišējis Latvijas un Lietuvas pierobežu sadarbības programmas projekts “Pirmā pasaules kara mantojuma un ekspozīcijas izveide ar mērķi piesaistīt apmeklētājus pierobežā”. 1. martā durvis vēra jaunizveidotais Pirmā pasaules kara muzejs Medumos, aicinot klātesošos iejusties seno vēstures notikumu atmosfērā. Tradicionālās svinīgās lentītes vietā tika pārgriezta dzeloņstieple, tādejādi simbolizējot kara beigas, bet nogrieztais stieples fragments pārtapa sirsniņā un nodots muzejam glabāšanā, ziņo Augšdaugavas novada pašvaldība. 

Atklāšanas brīdī Augšdaugavas novada pašvaldības iestādes “TAKA” direktors Rolands Gradkovskis uzsvēra, ka muzejs izveidots laikā, kad Eiropā plosās karš un arvien vairāk kļūst redzams, ka daļa sabiedrības neizprot kara iemeslus, jo nezina vēsturi. Augšdaugavas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins pateicās visiem, kas piedalījās projekta īstenošanā, un atzina, ka muzejs ļaus ieskatīties vēsturē un neaizmirst, kādi notikumi te savulaik norisinājušies: “Daugavpils apkaimē Pirmā pasaules kara laikā gāja niknas cīņas, joprojām tiek atrasti lādiņi. Cilvēki gājuši bojā un izjutuši kara šausmas. Diemžēl pēc nedaudz vairāk kā simts gadiem vēsture atkārtojas, un šoreiz plosās karš Ukrainā.”

Pirmā pasaules kara laikā Latvijas un Lietuvas teritorijā vairākus gadus atradās frontes „Dzīvības un Nāves” līnija. Tās abās pusēs tika būvēta sarežģīta nocietinājumu sistēma ar ierakumiem, tranšejām un bunkuriem. Tūkstošiem karavīru te cīnījās un krita sīvās kaujās, par ko liecina neskaitāmie kritušo karavīru apbedījumi. Augšdaugavas novada Demenes, Sventes un Medumu pagasta mežos līdz mūsdienām ir saglabājušies ļoti daudzi vācu karavīru veidotie betona bunkuri, iespaidīgas lielgabalu un munīcijas novietnes, nebeidzamie ierakumu līkloči.

2015. gadā pašvaldības iestāde “TAKA” izveidoja tūrisma maršrutu “Pa Pirmā pasaules kara bunkuriem”, līdzīgu maršrutu Lietuvā izveidoja arī Zarasu tūrisma un informācijas centrs. Savukārt 2019. gadā radās ideja uzrakstīt kopīgu projektu, lai minētās aktivitātes ļautu pasniegt daudz augstākā līmenī.

“Lielu impulsu deva tas, ka dabā ir sastopami ļoti daudzi Pirmā pasaules kara ierakumi un bunkuri. Radās interese pa šiem bunkuriem pastaigāt, kaut ko atrast, un atrast var diezgan daudz, tieši tāpēc vietējie iedzīvotāji un kolekcionāri sāka veidot savas privātkolekcijas. Kamēr šādi artefakti vēl ir pieejami, sākām rīkot ekskursijas pa bunkuriem, līdz radās doma, ka vajag virzīties tālāk un izveidot muzeju,” saka pašvaldības iestādes “TAKA” direktors Rolands Gradkovskis.

Muzejs izveidots ēkā, kur agrāk atradās Medumu pamatskolas darbnīcas. Ēka jau sen netika apsaimniekota un bija sliktā stāvoklī. Piesaistot pārrobežu projekta finansējumu, izdevās renovēt ēku un izveidot ekspozīciju, kuras apskate nav vienīgais piedāvājums šajā projektā.

“Mums ir izstrādāts apmēram 100 km garš maršruts, kurā var iziet pa Pirmā pasaules kara bunkuriem Lietuvas un Latvijas teritorijā, bet šo maršrutu var arī saīsināt. Tiks piedāvāta velosipēdu noma, bet var doties izbraucienā ar saviem velosipēdiem, redzēt visu dabā un izstaigāt muzeju. Iespējams, būs pieejams arī ēdināšanas pakalpojums atbilstoši muzeja tematikai, piesaistot pakalpojuma sniegšanai vietējos uzņēmējus,” teic R. Gradkovskis. Atklāšanas pasākumā klātesošie varēja izbaudīt arī kara lauka virtuvi - sātīgu putru un siltu tēju, kas tika pasniegti tematiskos traukos.

Par tā laika notikumiem daudz var pastāstīt Medumu pamatskolas vēstures skolotāja Miropija Petkune, kura pirms vairākiem gadiem skolā izveidojusi muzeju ar četrām ekspozīciju zālēm, lai skolēni varētu daudz labāk iepazīt sava novada un valsts vēsturi. Vēstures stundas viņa vada arī pie kara laika bunkuriem un ierakumiem. Tagad viņa vadīs ekskursijas Pirmā pasaules kara muzeja apmeklētājiem.

“Muzejā mēs varam piedāvāt dažādas aktivitātes, un es ceru, ka cilvēkiem iepatiksies, viņi stāstīs citiem un brauks pie mums. Es uzskatu, ka šādi muzeji ir nepieciešami, lai cilvēki zinātu, ka karš nav izklaide, ka karš nes tikai postījumus, sadragā gan cilvēku attiecības, gan ekonomiku un kultūru. Karš izposta visu, ko cilvēks izveido,” saka vēsturniece.

Muzeja apmeklētāji vispirms tiek iepazīstināti ar Medumu vēsturi, lai parādītu, ka arī pirms kara te kūsājusi dzīve, Medumi bijis attīstīts stūrītis Latvijā. “Šeit draudzīgi dzīvoja dažādu tautību cilvēki, kuri rūpējās par savu saimniecību, labklājību, bet atnāca svešinieki ar ieročiem un visu izpostīja, padzina cilvēkus no viņu mājām. Otrajā zālē mēs stāstīsim par visām kara laika grūtībām, par to, kā izskatījās frontes līnija, ko ēda karavīri, kā atpūtās, kāda bija karavīru ikdiena, ļausim sajust to atmosfēru.”

Viena no emocionāli iespaidīgākajām ir ekspozīcijas daļa ar krievu armijas bunkura imitāciju. Šeit fonā skan šāviņi un sprādzieni, bet uz ekrāna aizņirb ainas no spēlfilmas “Dvēseļu putenis”, uzdzenot klātesošajiem tirpas un liekot acīs sariesties asarām. “Vācu bunkuri tika veidoti no dzelzbetona un joprojām ir aplūkojami dabā, bet krievu bunkuri bija no koka un nav saglabājušies, tāpēc muzejā piedāvājam pabūt tieši krievu ierakumos un zemnīcā, redzēt, dzirdēt, sajust to atmosfēru. Un tad katrs apmeklētājs var izdarīt secinājumus, ka kara rezultāts ir nāve,” saka Miropija Petkune.

Gan uz muzeja izkārtnes, gan pie ārdurvīm dzeloņstiepļu vāzē ir sarkanas magones. Vēsturniece skaidro, ka šie ziedi simbolizē kritušo kareivju dvēseles un atgādina ikvienam, ka kareivji guļ zem zemes, lai mēs varētu dzīvot uz šīs zemes.

Pēc www.augsdaugava.lv materiāliem
Foto: Inese Minova, Dainis Bitiņš
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-5/5)
Leduspuke 04.03.2023 16:54
Man jau skiet ja cilveki nogurusi un nomakti par karu ukrainaa..nu kuru tik loti interesetu vel kadi pagatnes kari.un muzeji.cilveki ilgojas pec miera..pietiek ka portalos jau kladzina par varbuteju karu latvijaa..es noteikti nekadus kara muzejus neapmekletu.
Leda 04.03.2023 16:58
Vispar jau tik nomacosas ir kara parsatinatas zinas.es tas vairs nelasu.ka velme ir atgriezties pagatnee un atcereties miera laikus.diez cik ilgi sis arprats eiropaa turpinasies..
Adel 04.03.2023 17:05
Es portalos parskatu virsrakstus reti kuru rakstu izlasu..izklaide ari pliekana..mani reti kas interesee..varbut kultura tradicijas.un vienkarso cilveku dzivesgajumi.nezinu nevaru vairs atrast portalu un normals rakstus ko palasit.bet varbut vienkarsi sis nav mans laikmets.
Savadniece 04.03.2023 17:21
Cik savads tomer ir cilveks..miera laikos intereseja kara muzeji filmas.par karu nostasti atminas.bet kara laikaa velme skatities filmas no miera laikiem.un gremdeties atminas.varbut vajag tagad izveidot miera muzeju..
Adel 06.03.2023 07:11
Marts..peksni apanidzis ka manas domas..stavu ielas viduu apmulsusil un apsniegu balta..bet manas domas nav baltas..tas ir drumas..es saprotu ka hegribu vairs domat to kas manaa vieta sen jau izdomats un nolemts..patiesiba panazamnak gaismaa..melu pilna..cik daudz pasaulee melu..tie krit uz galvas kaa aukstas parslas ..un tomer izkust..jo yz meliem hevar tureties pasaule balta..es aizveru acis..un ienaku vasaraa..es lasu mellenes nezaa pie milzigam bet daleji aizaugusam izbumbotam kara laika bedrem.man klust baisi.tas kara muzejs...es hegribetu latviju redzet ka jara muzeju ar izbumbotam bedrem un naves plauju..latvijai muzigai dzivai un zalai but ka nezss..vienigais kur mieru un speku dzivei smelu.
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Daugavpils siltumtīkli: paredzēts, ka no 1.maija pašreizējais tarifs 81,13 EUR/MWh saruks līdz 65,86 EUR/MWh.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Daugavpilī pieauga simtgadnieku skaits
Tam minusotajam padoms.ja juns nepatik neviens mans komentars tak ludzu nelasiet.tak nav spiesta lieta.ir tak citi portali ko lasit.es personigi konentarus helasu vairs neviena portaaa..man tie neinteresee... Sīkāk...
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā bez maksas
Manai draudzenei berniba pagaja latgalee...ar kadu interesi es klausos vinas stastos..vina pec tehnikuma beigsanas tija nosuutita uz zemgali darbaa tur aprevcejas..bet lai kur cilveks hedzivotu latgaluesu sirsniba izpaludziba un krietnums nepazud. diakekts un latgaluesu daba .vinai tur ir zemes ipasums bet majas vairs nav un cilveki viens no otra dzivo vairaku km attalumaa..vina aizbrauc pue radiem uz kapusvetkiem..tie tur cienaa.apbrinoju tos cilvekus kuri apciemo savu dzimto novadu un vietu..to hedrikst sirdii pazaudet..jo tad tu pazaudee pats sevi. Sīkāk...
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā bez maksas
Tas noteikti butu interesanti...bet man paslaik ir zemenu razas laiks.esmu ogu audzetaja.vasaraa esmu aiznemta vakaros atpusos palasot zinas..bet esmu diezgan nogurusi..ziemaa vairak laika.daugavpilii hesmu bijusi kops studiju laikuem.tas bija tik sen...
Sīkāk...
facebook draugiem
Top