Sestdiena,
2.marts 2024
Vārda dienas: Laila, Lavīze, Luīze, Федор Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Sabiedrība

Uz priekšu jāvirza latgaliešu valodas apguve skolās

17.02.2023
Šonedēļ notikušajā Latviešu vēsturisko zemju attīstības padomes sēdē Latgales vēsturiskās zemes sabiedrības pārstāvis Dainis Mjartāns rosināja risināt jautājumu par latgaliešu valodas apguvi skolās, uzverot, ka tas ir viens no  Latviešu vēsturisko zemju likuma mērķiem. Padomes sēdē viņš norādīja, ka kopš Latvijas neatkarības atgūšanas šis jautājums nav atrisināts.

D.Mjartāns atsaucās uz padomes sēdes protokolu, kurā fiksēts iepriekšējās izglītības un zinātnes ministres sacītais, ka finansējums latgaliešu valodas fakultatīvai apmācībai ir paredzēts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) budžetā.

D.Mjartāns padomes sēdes dalībniekiem norādīja, ka šogad vairs nav paredzēts finansējums AS "Latvijas valsts meži" (LVM) mērķprogrammai latgaliešu valodas fakultatīvai apguvei Latgales skolās, kurā bija iesaistītas 17 mācību iestādes. Pēc viņa paustā, sabiedriskās organizācijas, kas šo programmu īstenojušas, vērsušās gan IZM, gan Latviešu vēsturisko zemju attīstības padomē. Pēc nodibinājuma “Latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures skolotāju asociācija” aprēķina, lai nākamajā gadā nodrošinātu pedagogu atalgojumu fakultatīvām latgaliešu valodas stundām 35 vidusskolās un ģimnāzijās, kā arī 46 Latgales pamatskolās nepieciešami 123 699 eiro.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) piekrita D.Mjartāna ierosinājumam par darba grupas izveidi, lai risinātu latgaliešu un lībiešu valodas apguves jautājumu. Tāpat ministrs atzīmēja, ka nākamajā Latviešu vēsturisko zemju attīstības padomes sēdē varētu notikt plašāka diskusija ar IZM pārstāvjiem.

Kultūras Ministrijas  valsts sekretāra vietnieks Uldis Zariņš atzīmēja, ka ar Satiksmes Ministrijas   finansējumu 106 000 eiro apmērā tiks nodrošināta ceļa zīmju uzstādīšana. Šogad plānots uzstādīt 16 norādes par latviešu vēsturisko zemju un kultūrtelpu robežām pie galvenajām satiksmes maģistrālēm uz valsts galvenajiem un reģionālajiem ceļiem, 171 ceļa zīmes ar lībiešu valodas atainojumu oficiālajās norādēs, kā arī 80 ceļa zīmes ar latgaliešu rakstu valodas atainojumu oficiālajās norādēs.

Kā norāda D.Mjartāns šis ir pirmais likuma iedzīvināšanas gads. Palielinot Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) budžetu, rasts finansējums VKKF reģionālajām programmām, ar kuru palīdzību varēs  īstenot daļu no latviešu vēsturisko zemju un kultūrtelpas likuma plānā paredzētā. Lai plānu iedzīvinātu pilnībā, jau šogad būtu nepieciešami vairāk nekā 2 miljoni eiro.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-7/7)
Leduspuke 17.02.2023 18:19
Es donaju ka kartigs lotgolitis prot savu valodu ari tapat..skolaa runaa literarajaa valodaa..bet maajas latgaliski..pats interesantakais ka riga students runaa latviski bet kaa iebrauc latgale tad latgalu valoda pati raisas kaa likums...jo ta ir lotgolite.bet skolaa par sliktu nenaktu latgales valodas apgusana
Dzerajs parastais 17.02.2023 18:22
Kad atnaku seit atpusos un domaju kaads klysums un muers no apsesto portalu algotiem snerdeliem.....peee...lotgolisi ir ipasi..
Dzerajs parastais 17.02.2023 18:29
Es labprat ar lotgolisiem iedzertu smakovku...un parunatu pa dzivi..jo man patik vienkarsi sirsnigi cilveki..mans kaimins bija lotgolitis ar istu lotgolu dabu un dialektu..bet nomira..apglabaja citaa novadaa..bet zarkaa pieteica nolikt miles lietinas no latgales.nu nevar tak saknes izraut no dveseles..tas paliek lai kur tu nebutu
Leduspuke 17.02.2023 18:32
Dzeraj macisimies lotgoliski
Dzerajs parastais 17.02.2023 18:54
Ilgi mani bryunaceite naredzesi vairs.snigs byus apsnudzis tu cimu nakti vetrainaa.aizbridisu tad es pa zimu svatku vokoraa...
Bryunaceite 17.02.2023 19:13
Tu dzeraj ari mani neredzesi..es domaju pamest latviju.ta ir kluvusi man par smagu.
Aņa 20.02.2023 09:27
Nu nu, kuras vēlēšanas ta mums tuvojas? Tik atklāta slēptā reklāma, ka i smieties, i raudāt gribas.
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Aizvadītajā gadā Daugavpilī reģistrēti 485 jaundzimušie, miris 901 iedzīvotājs un reģistrētas 459 laulības, informē Daugavpils valstspilsētas pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļa.
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Izlozēti Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstu kārtas numuri
Leduspuke gan nav parazite..un divanaa bezdot algu besanem.ziemas atvalinajums ir beidzies.jasak stradat ..meteni ir aizvaditi ziema nedaudz atkapusies atsaaksas tecet sulas..saseju seklinas stadu audzesanai .siltumnicaa.izklaidei paliks laika maz.sur tur vel palasu zinas un iekomenteju..saprotu ka esmu te aizssedejusies..ir tads teiciens..labak esi par maz nekaa par daudz..es jau butu paserfojusi interneta dziles..bet man to nezin kapec nelauj..tas ir mulkigi....mami milie lotgolisi dzivojiet veseli..neslinkojiet..katrs var atrast darbinu..bet galvenais lai tas patiktu.mans jaunais sadarbibas partners ir pavasaris...attaa..lai jums jauks un gaiss pavasaris. Sīkāk...
Izlozēti Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstu kārtas numuri
Jaunus parazitus Sīkāk...
Daugavpils Centra poliklīnikā darbu sāk jauns endokrinologs
Может можно как-то
Pēteris Voicehovičs запретить заниматься врачебной практикой?
Sīkāk...
facebook draugiem
Top