Otrdiena,
7.februāris 2023
Vārda dienas: Nelda, Ričards, Rihards, Григорий, Филипп, Александр, Владимир Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Sabiedrība

Daugavpils cietoksnī aizvadīts 1991. barikāžu atceres pasākums

23.01.2023
Pagājuši 32 gadi kopš 1991. gada janvāra barikādēm Rīgā, kad cilvēki no visām Latvijas malām, tostarp arī vairāk nekā 200 no Daugavpils un Ilūkstes apkaimes, lai aizstāvētu atjaunotās Latvijas valsts neatkarību. Piektdien, 20. janvārī, Daugavpils cietoksnī barikāžu dalībnieki kopā ar Zemessardzes un Jaunsardzes pārstāvjiem iededza barikāžu atceres ugunskuru un dalījās savās atmiņās par piedzīvoto pirms 32 gadiem.

Lai gan nozīmīgs Atmodas epicentrs otrajā Latvijas pilsētā bija laukums pie Daugavpils Universitātes, kur 1991. gada 19. janvārī Daugavpils un tuvākās apkaimes iedzīvotāji pulcējās mītiņā Latvijas Republikas valdības atbalstam, šoreiz 1991. gada barikāžu aizstāvju attceres dienā Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs un Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centrs aicināja daugavpiliešus un pilsētas viesus uz barikāžu atceres pasākumu Daugavpils cietoksnī.

Atgādinot par Latvijas tautas vienotību pirms 32 gadiem, Zemessardzes un Jaunsardzes pārstāvji iededza barikāžu atceres ugunskuru. Savukārt barikāžu aizstāvji dalījās savās atmiņās par piedzīvoto 1991. gada janvārī.

Viena no spilgtākajām Atmodas laika personībām Daugavpilī ir Jānis Pudāns – Tautas frontes aktīvists, kurš patriotiski noskaņots, izšķirošajā brīdī, izvēlējās dzīvot brīvā Latvijā. Jānis Pudāns ar saviem domubiedriem 1991. gada 13. janvārī devās uz tautas manifestāciju Rīgā. Būdams atvaļināts padomju armijas majors, ģērbies formastērpā viņš kāpa tribīnē, lai paustu nosodījumu padomju armijas darbībām Viļņā un atbalstītu tautu cīņā par Latvijas valstiskuma atzīšanu. J. Pudāna, nu jau vēsturiskā uzruna bija nozīmīgs un drosmīgs solis ceļā uz brīvu Latviju. 2021. gadā par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanā un nozīmīgo sabiedrisko veikumu Jānis Pudānam pasniegts valsts augstākais apbalvojums – Triju Zvaigžņu ordenis.

2013. gada jūlijā tika dibināta sabiedriskā organizācija “1991.gada barikāžu dalībnieku Latgales biedrība”. Šīs biedrības valdes priekšsēdētājs ir Staņislavs Gavars, kurš dalījās savās atmiņās par trauksmaino barikāžu laiku. Tās bija dienas un naktis, kad cilvēki bija vienoti, kad nezināja, kas viņus gaida pēc dienas, pēc stundas. Barikāžu dalībnieki gāja pretī savai rītdienai, ko dēvēja par mūsu Latvijas brīvo nākotni.

Barikāžu atceres pasākuma izskaņā tika demonstrēta īsfilma “Barikādēm 30: Daugavpils stāsti”, ko 2021. veidoja Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja speciālisti. Filmā sniegts 1991. gada notikumu atskats, barikāžu dalībnieku – Roberta Kudiņa, Jāņa Pudāna, Jāņa Ģiptera un Andreja Faibuševiča armiņas, Jāņa Pudāna vēsturiskā runa no 1991. gada 13. janvāra Vislatvijas manifestācijas, kā arī fotomateriāli no Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma un video materiāli no biedrības “Aleksandra Pelēča lasītava” arhīva.


Daugavpils pilsētas pašvaldības Komunikācijas nodaļa
Foto: Andrejs JemeļjanovsDalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. jūlija siltumenerģijas tarifs Daugavpilī sastāda 90,64 EURMWh.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs esat gatavi atteikties no pārvietošanas ar personisko autotransporta līdzekli degvielas cenu kāpuma dēļ?
Jaunākie komentāri:
Vienības namā uzstāsies pianists Andrejs Osokins
Ja man klaieres ir milakais muzikas instruments.tas ir tik skanigas..un ja vel spelee professionals pianists..ta muzika savilno...ja pasaulee vis strauji mainas.
Be ne ne vienmer ar to vajag samierinatues un tam pielagoties ja tas ir pretrunaa ar dieva pasaules kartibu un humanismu..tadam laikmetam nav nakotnes. Sīkāk...
Vācijā atklāta Latvijas mākslinieku grupas izstāde
Un kas tad ir maaksla..ta ir musu ieksejas pasaules atlaasme.. verbala vizuala skanu.kustibu...ta plus pari laikiem un pastaves tik ilgi cik ilgi pastavesim mes cilveki..maksla vairo skaistumu un piepilda musu dveseles ar izjutam..saka ka skaistums var izglabt pasauli...varbut..lai jums izdodas maakslinieki Sīkāk...
Vācijā atklāta Latvijas mākslinieku grupas izstāde
Un kada tad ir nakotnes vizija...nakotnee maksla nav paredzeta..jo cilveki pazaudes dveseli..jautajums.vai var pastavet cilveks bez dveseles.bez emocijam bez milestibas bez jutam un sajutam.bez piederibas bez tautibas bez valsts.bez vestures.bez atminas...tada ir jaunas pasaules kartibas vizija..kad cilveks cairs nav cilveks....tam bav nakotnes...jo cilveks ir dieviska butne ar dveseli. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top