Otrdiena,
7.februāris 2023
Vārda dienas: Nelda, Ričards, Rihards, Григорий, Филипп, Александр, Владимир Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Sabiedrība

Par spīti inflācijai pircēju aktivitāte joprojām augsta

21.01.2023
Lai gan pērn cenas auga visam, Latvijas patērētāju uzvedībā izmaiņas līdz šim nav bijušas tik dramatiskas, kā ekonomisti bija prognozējuši, – pircēju aktivitāte joprojām saglabājas augsta. Šī patērētāju rīcība neradīja pārāk lielu spiedienu cenu līmeņa noturēšanai. Latvijas Bankas eksperti gan prognozē, ka šā gada pirmajā pusē patēriņam vajadzētu samazināties. Ražotāji un tirgotāji pašlaik novēro nelielas izmaiņas pircēju uzvedībā.

Pircēji arvien biežāk uz veikalu nāk ar iepriekš sagatavotu pirkumu sarakstu. Arī akciju preces ir populārākas nekā jebkad iepriekš. Tā novērojuši darbinieki "Maxima" un "Rimi" veikalos. Un arvien biežāk pircēji izvēlas veikalu zīmolu ražojumus. Lai gan patēriņa paradumi mainās, iepirkšanās apjomi joprojām ir visai lieli.

"Maxima Latvija" pārstāve Laura Bagātā norādīja: "Arvien biežāk šī iepirkšanās notiek, teiksim tā, pārdomātāk un tiešām izvērtējot, kas ir nepieciešams."

Savukārt "Rimi Latvia" sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers atzīmēja: "Tādas kritiski būtiskas izmaiņas patēriņā nav. Mēs arī redzam patērētāju paradumu izmaiņas, ka arvien pieprasītākas ir "Rimi" privāto preču zīmes."

"Rimi" veikalu tīklā cenu pieauguma līmeni esot izdevies noturēt zemāku par kopējo inflācijas līmeni valstī. Arī "Maxima" norādīja uz to, ka cenas pieaugums atkarīgs no produktu grupas un var svārstīties no 5 līdz pat 30 procentiem. Taču piegādātājiem esot jāatskaitās un jāpamato katra centa pieaugums.

"Maxima" pārstāve sacīja: "Pirms katras cenu maiņas notika rūpīgas sarunas ar ražotājiem par to, vai tiešām šī cenu maiņa ir pamatota, varbūt to var paildzināt, tomēr noturēt pēc iespējas ilgāk šo zemo cenu."

Savukārt "Rimi" pārstāvis pauda: "Piegādātājam ir jāpierāda, ar faktiem jāpamato, kāpēc tik un tik procenti jāpieliek."

Tikmēr Latvijas Televīzijas uzrunātie pārtikas ražotāji atzina, ka nu jau labu laiku strādā ar zaudējumiem.

Piemēram, AS "Putnu fabrika Ķekava" novērojusi, ka cilvēki sākuši izvēlēties lētākas vistu daļas, savukārt uzņēmumam rēķini par gāzi auguši astoņas reizes. Energoresursu patēriņu samazināt nevar, citādāk vistas neaugs. Arī graudu cenas joprojām ir augstas. Virs ūdens izdodas noturēties, lielākoties pateicoties eksportam. Palīdzējis arī valsts atbalsts.

"Putnu fabrikas Ķekava" pārstāve Maija Avota sacīja: "Nu jau es teiktu, vairākus mēnešus uzņēmums strādā ar zaudējumiem. Un mēs nevaram, nepaceļot cenas, vairs izdzīvot."

"Putnu fabrika Ķekava" savu produktu cenas cēlusi par aptuveni 20%, taču izmaksu kāpums esot vēl lielāks. "Cāļa cena, teiksim, par pašu pieaugumu, ir pieaugusi aptuveni par 40%, lai mēs izaudzētu broileri," pauda Avota.

Par šādu pašu izmaksu pieauguma un cenas pieauguma proporciju stastīja arī Latvijā lielākais piena pārstrādes uzņēmums "Food Union".

Tikmēr AS "Rīgas piena kombināts" padomes priekšsēdētāja vietnieks Harijs Panke norādīja: "Tās cenas šiem mērķa produktiem ir zemākas, nekā faktiski viņi ir izmaksājuši, tātad tā vērtība ir lielāka, ja puse no tā cenu kāpuma tiek absorbēta uzņēmuma izmaksās."

"Rīgas piena kombinātā" atzīmēja – dažu populārāko produktu pārdošanas apjomi palikuši nemainīgi, citiem vērojams kritums par nepilnu piektdaļu. Uzņēmumā arī norādīja, ka pašlaik resursu cenas sāk kristies, krīt arī izmaksas. Taču, tā kā ražošana ir ciklisks process, cenas nevarēs krist strauji.

Panke sacīja: "Es domāju, ka tas process kaut kādā mērā turpināsies. Bet tas līmenis joprojām nebūs tāds, kāds viņš ir bijis, teiksim, pirms šī cenu cēluma perioda."

lsm.lv

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. jūlija siltumenerģijas tarifs Daugavpilī sastāda 90,64 EURMWh.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs esat gatavi atteikties no pārvietošanas ar personisko autotransporta līdzekli degvielas cenu kāpuma dēļ?
Jaunākie komentāri:
Vienības namā uzstāsies pianists Andrejs Osokins
Ja man klaieres ir milakais muzikas instruments.tas ir tik skanigas..un ja vel spelee professionals pianists..ta muzika savilno...ja pasaulee vis strauji mainas.
Be ne ne vienmer ar to vajag samierinatues un tam pielagoties ja tas ir pretrunaa ar dieva pasaules kartibu un humanismu..tadam laikmetam nav nakotnes. Sīkāk...
Vācijā atklāta Latvijas mākslinieku grupas izstāde
Un kas tad ir maaksla..ta ir musu ieksejas pasaules atlaasme.. verbala vizuala skanu.kustibu...ta plus pari laikiem un pastaves tik ilgi cik ilgi pastavesim mes cilveki..maksla vairo skaistumu un piepilda musu dveseles ar izjutam..saka ka skaistums var izglabt pasauli...varbut..lai jums izdodas maakslinieki Sīkāk...
Vācijā atklāta Latvijas mākslinieku grupas izstāde
Un kada tad ir nakotnes vizija...nakotnee maksla nav paredzeta..jo cilveki pazaudes dveseli..jautajums.vai var pastavet cilveks bez dveseles.bez emocijam bez milestibas bez jutam un sajutam.bez piederibas bez tautibas bez valsts.bez vestures.bez atminas...tada ir jaunas pasaules kartibas vizija..kad cilveks cairs nav cilveks....tam bav nakotnes...jo cilveks ir dieviska butne ar dveseli. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top