Pirmdiena,
20.marts 2023
Vārda dienas: Irbe, Made, Ефрем, Василий, Капитон, Павел Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Sabiedrība

Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju samazinājusies rocība

13.12.2022
Dzīve Latvijā kļūst dārgāka, bet iedzīvotāju noskaņojums par savu rocību – sliktāks. Gandrīz pusei jeb 46% Latvijas mājsaimniecību finanšu situācija šogad ir pasliktinājusies, liecina "Swedbank" Finanšu institūta pētījums. Šis ir negatīvākais finanšu situācijas vērtējums pētījuma veikšanas vēsturē kopš 2013. gada. Vienlaikus 52% jeb vairums Latvijas iedzīvotāju vērtē, ka viņu labklājība ir saglabājusies iepriekšējā līmenī vai pat uzlabojusies.

"Swedbank" Finanšu institūta un pētījumu aģentūras SKDS veiktā aptauja rāda, ka katrai sestajai Latvijas mājsaimniecībai jeb 15% ir ievērojami pasliktinājusies finanšu situācija. Savukārt spēju "savilkt galus" mēneša beigās pirms algas negatīvi novērtējuši 46%. Var teikt, ka gandrīz puse valsts iedzīvotāju dzīvo no algas līdz algai.

"Likt esošajam cenu pieaugumam pretim tikpat lielus ienākumus ir ārkārtīgi sarežģīti. Dažiem pat neiespējami šobrīd. Un aptauja tieši arī rāda tos instrumentus, kā tiek galā šajā situācijā. Un mēs redzam, ka ir tikpat liela daļa, kam grūti savilkt tos galus kopā, kuri sāk izmantot savus uzkrājumus," stāstīja "Swedbank" Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

Protams, ja tādi uzkrājumi vispār ir. Visvairāk finanšu situācija ir pasliktinājusies iedzīvotājiem vecumā no 45 līdz 63 gadiem, respondentiem ar pamata vai vidējo izglītību, kā arī iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem un bezdarbniekiem. Un pat tiem, kam ir bijis algas pieaugums, to faktiski noēd inflācija.

"Teiciens "naudas ir vairāk nekā jebkad" joprojām ir patiess, taču par šo naudu nevar tik daudz nopirkt. Tieši 2022. gada beigas varētu būt tas brīdis, kad šajā ekonomikas ciklā pirktspējas kritums ir vislielākais. Šobrīd inflācija stabilizējas," sacīja bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš.

Vienlaikus 52% aptaujāto atzinuši, ka viņu labklājības līmenis vai nu nav mainījies vai arī ir uzlabojies. Turklāt iedzīvotāju negatīvais noskaņojums vēl nav novedis līdz reālai darbībai, proti, krasam patēriņa samazinājumam.

"Tā labā ziņa ir, ka pagaidām negatīvais noskaņojums nepārvēršas reālā darbībā. Mēs joprojām redzam, ka patēriņš turpinās. Nu, ir nelielas bažas par to, ka cenas aug ātrāk nekā algas, līdz ar to uzkrājumi neaug, nedaudz patēriņa kredīti pieaug," teica bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

"Swedbank" Finanšu institūtā norādīja – kaut arī cenu pieaugums turpināsies nākamgad, Latvijas iedzīvotāji var rēķināties ar valsts energoresursu atbalstu apkures sezonā, minimālās algas kāpumu līdz 620 eiro un citiem atbalsta veidiem.

lsm.lv
Foto: Gints Ivuškāns


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. jūlija siltumenerģijas tarifs Daugavpilī sastāda 90,64 EURMWh.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs esat gatavi atteikties no pārvietošanas ar personisko autotransporta līdzekli degvielas cenu kāpuma dēļ?
Jaunākie komentāri:
Kultūras centrā “Vārpa” turpinās vēsturisko deju nodarbības
Dejot man nemaz hegribas..ari dziedat ne..kaut gan esmu laba dziedataja..ko man gribas..iekseju dveselws mieru un pavasari. Sīkāk...
Augstākajām amatpersonām nākamgad alga turpinās augt
Un kapec pensijax neaug pensionariem..vai ir eetiski sev celt algas kad valsti naudas nepietuek nekam. Sīkāk...
Sandis Mesters: Jaunīšim juozina vaļsts viesture
Vai juns skiet ja veselibas aprupei ir pieskirts pietiekoss budzets garas rindas pue arstiem.pakalpojumu hepieehamibs.zaalu trukums.dardziba.nediku skolotaju streiki.. skollu likvidacija...maksliga inflacija neadekvati uzpustie komunalue pakalpojumi
utt...varbut ka jus dzivojat uz meenes un skuet ka viss ir labi...varbut juns ir ari labi..bet daudziem ir slikti.jo visatlautiba valsti rullee un nav nekadas kartibas visas jomas.. Sīkāk...
facebook draugiem
Top