Piektdiena,
21.jūnijs 2024
Vārda dienas: Egita, Emīls, Monvīds, Охрим, Зосим, Федор Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Sabiedrība

Kā rīkoties, ja maksātnespējīgs darba devējs neizmaksā algu?

02.05.2016
Lai gan likums paredz, ka darbinieku atalgojumsun ar to saistītie nodokļi ir svarīgākais jeb pirmās kārtas maksājums, saskaroties ar maksātnespēju, uzņēmumi mēdz taupīt uz darbinieku rēķina un algas neizmaksā.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs skaidro, kas jāņem vērā darbiniekam, lai tiesvedības ceļā atgūtu neizmaksāto atalgojumu.
 
“Neizmaksātā atalgojuma atgūšanas process ir visnotaļ sarežģīts. Vispirms darbiniekam jāiesniedz prasība tiesā. Ja darba devējs labvēlīgo spriedumu nepilda, jāvēršas pie zvērināta tiesu izpildītāja, kas no darba devēja atgūst neizmaksāto algu. Situācijā, kad uzņēmums ir pasludināts par maksātnespējīgu, darbiniekam ar kreditora pieteikumu un tiesas spriedumu jādodas pie maksātnespējas administratora, kas parūpēsies, lai darbinieku garantiju fonds izmaksā atalgojumu likumā noteiktajā apmērā,” skaidro eksperts.
 
Kā norāda Kaspars Rācenājs, neizmaksātās algas atgūšanas process ir sarežģītāks, ja uzņēmums nav pieteicis maksātnespēju. Tad, nespējot atgūt neizmaksāto atalgojumuar zvērināta tiesu izpildītāja palīdzību, darbiniekam pašamjāpiesaka darba devēja maksātnespēja un jāsamaksā valsts nodeva, kā arī depozīts 1095 eiro apmērā. Viņš arī piebilst, ka no šīs iemaksas tiesa darbinieku var atbrīvot tikai tad, ja darbinieks pierāda, ka šo summu samaksāt nevar.
 
Galvenie iemesli, kāpēc maksātnespējīgu uzņēmumu darbinieki nav spējuši atgūt neizmaksāto algu tiesvedības ceļā, ir novēlota rīcība, kā arī pierādījumu trūkums.Lai izvairītos no situācijām, kad prasībatiesā pret darba devēju tiek noraidīta, eksperts iesaka jau laikus veikt vairākus piesardzības pasākumus. Tiene tikai ļaussavlaicīgi pamanīt, ka uzņēmums ir nonācis finansiālās grūtībās, bet arī nepieciešamības gadījumā palīdzēs tiesas ceļā atgūt nesamaksāto atalgojumu.
 
Darba algas samaksas kārtība
 
Pirms parakstīt darba līgumu, Kaspars Rācenājs iesaka rūpīgi iepazīties ar tā saturu, īpašu uzmanību pievēršot darba algas samaksas kārtībai. Darba likumā ir noteikts, ka darbiniekam atalgojums ir jāizmaksā divas reizes mēnesī, tādēļ, ja līgumā ir minēts, ka darba alga tiks izmaksāta vienu reizi mēnesī, darbiniekam ir tiesības nepiekrist šādai samaksas kārtībai.
“Situācijā, kad alga tiek izmaksāta divas reizes mēnesī, jau uzsākot darba attiecības, tiek divreiz samazināts potenciāli neizmaksātās algas jeb zaudējumu apmērs. Turklāt, nesaņemot algu divas reizes mēnesī, darbinieks daudz ātrāk var pamanīt uzņēmuma maksātnespēju,” skaidro Kaspars Rācenājs.
 
Tāpat jāpievērš uzmanība līgumā noteiktajam darba laikam un darba samaksas apmēram. Ja līgumā darba algas apmērs vispār nav noteikts, darba devējs ir tiesīgs izmaksāt darbiniekam izmaksāt tikai minimālo darba algu.Tāpat jāpārbauda, vai līgumā nav noteikts nepilns darba laiks, jo, strādājot vairāk nekā noteikts līgumā, darbiniekamvajadzēs to pierādīt.
 
Pierādījumi par algas neizmaksāšanu
 
Lai darbinieks varētu atgūt darba devēja neizmaksāto algu, nepieciešami faktiski pierādījumi, ka alga konkrētajā laika periodā ir nopelnīta, bet nav tikusi izmaksāta. Darba tiesisko attiecību eksperts iesaka pierādījumus apkopot jau laikus:
 
“Saskaņā ar Darba likumudarba devējam katru mēnesi darbiniekam ir jāizsniedz algas lapiņa, kurā norādīts aprēķinātās algas un nodokļu apmērs, kā arī darba stundu skaits. Ja darba devējs ir izsniedzis šīs darba lapiņas, bet nav samaksājis atalgojumu, darbiniekam vismaz ir rakstveida pierādījums par summu, kuru viņam ir parādā darba devējs. Ja strīda gadījumā darbiniekam nāksies vērsties tiesā, būs daudz vieglāk pierādīt, ka prasības ir pamatotas”. Tāpat vērtīgi ir sekot līdzi darba devēja aprēķinātajiem un samaksātajiem nodokļiem par darbinieku portālā “Latvija.lv”, jo arī šie dati nepieciešamības gadījumā var kalpot kā pierādījums tiesā. Darba likums paredz, ka darbinieks var izmantot jebkurus pierādījumus, lai pierādītu darba attiecību saturu.
 
Savlaicīga rīcība
 
Algas neizmaksāšana ir viena no redzamākajām uzņēmuma maksātnespējas pazīmēm. Ja darbinieka atalgojuma samaksa vairākkārt kavējas un divas darba algas nav tikušas izmaksātas, darbiniekam ir pamatots iemesls nevilcinoties rīkoties, lai atgūtu savu nopelnīto atalgojumu. Savlaicīga rīcība, kā arī apkopotie pierādījumi ir garants, ka vismaz daļa no neizmaksātā atalgojuma tiks atgūta.
 
“Bieži darbinieki paļaujas uz negodprātīgu darba devēju solījumiem un ilgstoši gaida to dienu, kad atalgojums tiks samaksāts. Diemžēl lielākoties šīs cerības nepiepildās, un laiks, kas pavadīts gaidot, ir veltīgi izšķiests. Jāatceras, ka gadījumā, ja tiesas ceļā nevar no uzņēmuma piedzīt nopelnīto atalgojumu, valsts darbinieku garantiju fonds izmaksānopelnīto atalgojumu tikai daļēji – par 3 mēnešiem 12 mēnešu periodā pirms uzņēmuma maksātnespējas procesa ierosināšanas un minimālās algas apmērā.Tādēļ nav ieteicams vilcināties un ilgstoši gaidīt,” skaidro eksperts.

Daugavpilszinas.lv

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Daugavpils siltumtīkli: paredzēts, ka no 1.maija pašreizējais tarifs 81,13 EUR/MWh saruks līdz 65,86 EUR/MWh.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Daugavpilī pieauga simtgadnieku skaits
Tam minusotajam padoms.ja juns nepatik neviens mans komentars tak ludzu nelasiet.tak nav spiesta lieta.ir tak citi portali ko lasit.es personigi konentarus helasu vairs neviena portaaa..man tie neinteresee... Sīkāk...
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā bez maksas
Manai draudzenei berniba pagaja latgalee...ar kadu interesi es klausos vinas stastos..vina pec tehnikuma beigsanas tija nosuutita uz zemgali darbaa tur aprevcejas..bet lai kur cilveks hedzivotu latgaluesu sirsniba izpaludziba un krietnums nepazud. diakekts un latgaluesu daba .vinai tur ir zemes ipasums bet majas vairs nav un cilveki viens no otra dzivo vairaku km attalumaa..vina aizbrauc pue radiem uz kapusvetkiem..tie tur cienaa.apbrinoju tos cilvekus kuri apciemo savu dzimto novadu un vietu..to hedrikst sirdii pazaudet..jo tad tu pazaudee pats sevi. Sīkāk...
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā bez maksas
Tas noteikti butu interesanti...bet man paslaik ir zemenu razas laiks.esmu ogu audzetaja.vasaraa esmu aiznemta vakaros atpusos palasot zinas..bet esmu diezgan nogurusi..ziemaa vairak laika.daugavpilii hesmu bijusi kops studiju laikuem.tas bija tik sen...
Sīkāk...
facebook draugiem
Top