Sestdiena,
29.Janvāris 2022
Vārda dienas: Aivars, Valērijs, Максим, Петр Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Sabiedrība

Svētku sajūtu atrast Kalupē. Ševpavārs Haralds Šaušs.

30.12.2021 Anna Luīze Ruskule
Brīdi pirms Ziemassvētkiem, 23. decembrī, Kalupē pie pagasta ēkas ševpavārs Haralds Šaušs ar bērniem un viņu vecākiem radīja īpašu svētku sajūtu ar karstvīna un kompota smaržu, pašgatavotām pusdienām, dziesmām un, protams, dāvanām. Kā tad Ziemassvētku laiks bez dāvanām?

Pasākums rīkots kā pateicība pagasta bērniem un viņu vecākiem, kuri pirmajā Adventē iesūtīja sava Adventes vainaga bildes akcijai “Advente - kalupiešu ģimenēs”(skatīt kalupe.lv). Un Haralds, kurš pats nāk no Kalupes puses, ir uzaicināts un vēl joprojām jūtas kā savējais, lai gan vairāk nekā desmit gadus jau nodzīvojis Rīgā un šobrīd ir Liepājā. Arī uz šo pasākumu ir braucis no viena Latvijas galu uz otru, no Liepājas uz Kalupi. “Tepat esmu audzis, man te ir mājas, tāpēc arī esmu atbraucis pie jums, lai radītu kādu brīnumu bērnu acīs, sildītos pie ugunskura ar siltiem ēdieniem un dzērieniem," ar sirsnību pauž Haralds.

Pilsētā, kurā “piedzimst vējš”, Haralds ir uzņemts kā privātais pavārs kādai ģimenei. Gluži, kā filmās. Kurš to būtu domājis, ka Latvijā šāda darbība ir plaši pieprasīta? “Gatavoju brokastis, pusdienas, vakariņas, svinību galdus un ballīšu uzkodas. Tā ir ikdiena, it kā dzīvotu lielā ģimenē, kurai visu laiku gatavo ēst,” atzīst Haralds. Lai gan hierarhiski sabiedrība esam pieņēmuši, ka sieviete gatavo ēst, tīra un mazgā, taču viņš dara to pašu un vēl saņem par to atalgojumu.
Šobrīd Haraldu var ieraudzīt katru svētdienu ReTV raidījumā “Pipars uz mēles”, kur viņš ar labāko draugu Nauri gatavo ne pārāk sarežģītas receptes, taču atklāj īpaši garšīgus ēdienus un dažādus kulinārijas noslēpumus, piemēram, gatavojot vistu, zem ādas iesmērēt sviestu, lai tā ir kraukšķīgāka un sulīgāka.

Kur pēc skolas?
Haralds pēc pamatskolas gaitām aizmucis no Daugavpils uz Vecbebriem (ciemats pie Kokneses), kur, kā pats ševpavārs stāsta, ciemata pamatiedzīvotāji ir skolu mācībspēki un paši skolēni, kuri apgūst kulinārijas jeb pavārmākslu un citas arodprasmes. Divi gadi apgūstot pavārmākslu, tad jau uz Rīgu - uz bulciņskolu. Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumu savējie iesaukuši par bulciņskolu, jo, pirmkārt, oriģinālais iestādes nosaukums ir pārāk garšs, otrkārt, sešdesmitajos gados tā bija konditorijas skola. Galvaspilsētā nostrādāja 10 gadus, sākot no 15 gadu vecuma. Taču šobrīd tie ceļi aizveduši uz tālo Liepāju.

Kāpēc pavārmāksla?
“Īstenībā tā bija mammas iniciatīva. Pēc devītās klases ierosināja man doties uz “pavārskolu”, nevis ģimnāziju,” atklāj Haralds, kurš nemaz nenožēlo šo izvēli. Kulinārijas prasmes ir iesācis kopt kopā ar savu vecmammu. No vienkāršas blēņošanās pie plīts, līdz dažādas klases ēdienu gatavošanas restorānos un privātajos pasākumos. Virtuves garšu pirmo reizi sajuta, strādajot Daugavpils “Čili pizza”.

Vislabāk patīk gatavot tā saucamo komforta ēdienu (comfort food) jeb mājas ēdienu, nevis molekulāro virtuvi ar uguni un steiku. Nenoliedzami skaisti un bagātīgi izskatās molekulārā virtuve, taču tas ir gadījuma ēdiens, reizi mēnesī, taču mājas ēdiens ir ikdiena, kuru savās darba mājās Liepājā labprāt rada Haralds. “Cīsiņš, maize un esi laimīgs. Vienkāršs, parasts, taču garšīgs ēdiens,” tā Liepājā dzīvojošais latgalietis dalās ar savu garšu pasauli. 

Daugavpilsziņas.lv


 
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1/1)
Ad 30.12.2021 15:41
Harald prieks ka esi atradis savaa dzive profesiju kas tev patik un ir loti vajadziga..un nav lielakas laimes darit darbu kas pie sirds...bet lai kur tu nedzivotu un nebutu bernibas vieta vienmer bus neaizmirstama un vispilgtakaa uz kuru vienner gribas atgriezties kaut uz mirkli un kaut ko uzdavinat..tava davana ir briniskiga..pusdienas gimenem briva dabaa ar karstvinu radot svetku sajutu bus daudziem neaizmirstama un skaista diena..harald laimigu jauno gadu..un daudz garsigu parsteigumu gardeziem..un nekad neaizmirsti savu dzimto vietu..kas deva tev pamatu cietu
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Šī gada Daugavpils pilsētas domes grantu programmas “Impulss” konkursā tika atbalstītas 13 biznesa idejas.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs apmierina sniega tīrīšanas kvalitāte uz Daugavpils ceļiem?
Jaunākie komentāri:
Daugavpilī protestē pret atsevišķu skolu reorganizāciju
Daugavpilii izglitiba supper..es par jums..turaties.esmu beigusi jusu universitati.. Sīkāk...
Daugavpilieši izveido īsfilmu "Mežciems, Poguļanka, Šalkone"
Man patik daugavpils.divreiz tur esmu bijusi..esmu bijusi universitatee..tur forsi pasniedzeji.. Sīkāk...
Daugavpilī protestē pret atsevišķu skolu reorganizāciju
Malaci.par savam tiesibam jacinas.. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top