Trešdiena,
26.jūnijs 2024
Vārda dienas: Ausma, Ausmis, Inguna, Inguns, Антонина, Анна, Савва Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Sabiedrība

KSP veicina pilsētas apstādījumu saglabāšanu

15.05.2024
Daugavpils pilsētā koku kopšana un izciršana ir būtiska, lai nodrošinātu pilsētas iedzīvotāju drošību un saglabātu dabas skaistumu. Šo procesu rūpīgi vadot, tiek ņemti vērā gan drošības aspekti, gan ekoloģiskie faktori.

KSP strādā, lai saglabātu pilsētu zaļos apvidus un novērstu “betona džungļu” veidošanos. Lēmums par koku nozāģēšanu tiek pieņemts pēc rūpīgas analīzes un konsultācijām ar attiecīgajām institūcijām.

Publiski pieejamu objektu gadījumā (būvprojektu realizācijā vai citos gadījumos, izņemot avārijas koku nozāģēšanu) notiek publiska apspriešana, lai iedzīvotāji varētu izteikt savu viedokli par koku ciršanas plāniem. Lēmums tiek pieņemts, ņemot vērā sabiedrības atsauksmes.

Kultūras pieminekļu teritorijās vai to aizsargjoslās tiek pieprasīts atzinums no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, un gadījumos, kad koki sasniedz noteiktu apkārtmēru, ir nepieciešams arī Dabas aizsardzības pārvaldes apstiprinājums.

Arvien vairāk paplašinās pazemju inženierkomunikācijas tīkli, katrai komunikācijai ir noteikta aizsargjosla, kur normatīvie akti aizliedz stādīt kokus. Bieži vien gadās situācijas, kad nozāģētā koka vietā nav iespējams veikt jaunus stādījumus, tāpēc KSP cīnās par katra veselīga koka saglabāšanu.

Komunālās saimniecības pārvalde (KSP) regulāri veic koku apsekošanu pilsētas teritorijā, novērtējot to stāvokli un atbilstību drošības standartiem. Tas ietver gan pilsētas ielu un apkaimju apsekošanu, gan arī reaģēšanu uz iedzīvotāju iesniegumiem un sūdzībām. Apsekošanas laikā KSP izvērtē koku atbilstību cilvēku dzīves un ēku ekspluatācijas drošības apstākļiem no vienas puses un koku ainavisko, dendroloģisko un ekoloģisko nozīmīgumu, koku nozīmi dabas daudzveidības saglabāšanā un antropogēnās negatīvās ietekmes samazināšanā no otras puses. Nepieciešamības gadījumā KSP pieaicina atbilstošas nozares ekspertu koku fiziskā stāvokļa novērtēšanai. 

Koku attīstību ļoti ietekmē augšanas, laika un citi apstākļi, līdz ar to ieplānot darbus pat uz vienu gadu iepriekš praktiski nav iespējams. Visi lēmumi, kas attiecas uz koku kopšanu, tiek pieņemti apsekošanas laikā.

Mūsdienās pilsētā netiek veikta koku “galotņošana”, jo tā uzskatāma par vienu  no nežēlīgākajām koka vainaga  veidošanas metodēm, tās laikā  pieaugušiem kokiem tiek nozāģēta galotne un lieli zari, atstājot lielas rētas, kurās attīstās trupe, pamazām koku iznīcinot. Kopjot vainagu, patlaban tiek izgriezti nīkuļojošie, kalstošie, nokaltušie, krusteniskie, slimību bojātie, komunikāciju un ēkas ekspluatāciju traucējošie zari.

Vērtīgo koku dzīves mūžu pagarināšanai koku vainagi ar vairākām galotnēm vai lieliem sānzariem tiek stiprināti ar dinamiskajām savilces sistēmām. Dinamiskās sistēmas neizjauc koka dabīgo, nestabilo vietu nostiprināšanas mehānismu, bet ir efektīvās koka drošības saglabāšanai. Dinamiskās sistēmas piemēru var ieraudzīt dabā Dubrovina parkā Parasto ozolu vainagos. Ir arī gadījumi, kad koku stumbri tiek stiprināti ar balstiem, ko var novērot Dubrovina parkā Amūras ceriņam un Trausliem vītoliem, kā arī 18. novembra ielā blakus Gubiščes ezeram.

Pašvaldībai piederošo mežu apsekošana notiek ne retāk kā reizi mēnesī. Nepieciešamības gadījumā KSP organizē sanitārās izlases cirtes, nozāģējot slimību, kaitēkļu, citādi bojātos, nokaltušos, izgāztos, nolauztos kokus. Ugunsdrošības stāvokļa uzlabošanai mežos divreiz ugunsnedrošajā laikposmā tiek veikta esošo mineralizēto joslu atjaunošana. Lai mazinātu kaitēkļu bojājumu mežaudzēm, Mazo Stropu un Jauno Stropu apkaimes mežos izlikti putnu būri lielajām zīlītēm un melnajiem mušķērājiem. Katru gadu rudenī notiek putnu būru tīrīšana, izņemot no būrīšiem visu ligzdas materiālu.   

Kopumā koku kopšana un izciršana Daugavpils pilsētā tiek veikta ar rūpēm un uzmanību pret dabas un cilvēku vajadzībām, lai nodrošinātu ilgtspējīgu un drošu dzīves vidi pilsētas iedzīvotājiem un saglabātu dabas daudzveidību. Diemžēl gadās, ka iestādītie jaunie koki iet bojā cilvēku vandālisku rīcību rezultātā, tāpēc KSP uzstājīgi aicina pilsētas iedzīvotājus un viesus saudzīgi izturēties pret apkārtējo vidi.

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-3/3)
Adel 15.05.2024 17:19
Nu vai daugavpils nav skaista..skaista..kokus vajag vairak stadit nevis izcirst..lai pilseta butu zala..jastada pavasara un vasaras puku paklaji..lai prieks pasiem un iebraucejiem...es ari sodien visu dienu stadu darzu..rit stadisu pukes..darba daudz..bet vahmjag stadit ne tikai vedderan bet ari dveselei..lai vasara mus priecetu ar ziedosu koku krumu smarzam un zalumu..daba lai ienak pilsetaa katra musu majaa....aabeles zied..glyzi ka pasakaa..kaut gan mirklis tik iis.
Adel 15.05.2024 17:28
Sveiki lotgolisi sen nebijam tikusies...nu esmu savas dveseles majas...zel ka dazs labs mani nobanejot saprata to tik velu..ka nevienu nevar piespuest ne atrasties tur kur nevelas ..ne darit to ko nevelas un but ar tiem kopaa kuri hav pue sirds.tiesam vairak tad sliktuma nekaa albums..esmu brivs cilveks un neesmu hevienam heko paradaa.ne ari man butu kadi puenakumi.jo he ar vienu hesadarbojos.jo esmu vienkarsa zinu lasitaja..un portalis tikai atpusos...protams atputai man laika pavisam naz..laukos darba daudz...lai visiem jauks stadisanas laiks un lai viss aug griezdam7es
Adel 15.05.2024 20:50
Nakamreiz es jus apciemosu ziemaa..kad man bus daudz briva laika
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Daugavpils siltumtīkli: paredzēts, ka no 1.maija pašreizējais tarifs 81,13 EUR/MWh saruks līdz 65,86 EUR/MWh.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Daugavpilī pieauga simtgadnieku skaits
Tam minusotajam padoms.ja juns nepatik neviens mans komentars tak ludzu nelasiet.tak nav spiesta lieta.ir tak citi portali ko lasit.es personigi konentarus helasu vairs neviena portaaa..man tie neinteresee... Sīkāk...
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā bez maksas
Manai draudzenei berniba pagaja latgalee...ar kadu interesi es klausos vinas stastos..vina pec tehnikuma beigsanas tija nosuutita uz zemgali darbaa tur aprevcejas..bet lai kur cilveks hedzivotu latgaluesu sirsniba izpaludziba un krietnums nepazud. diakekts un latgaluesu daba .vinai tur ir zemes ipasums bet majas vairs nav un cilveki viens no otra dzivo vairaku km attalumaa..vina aizbrauc pue radiem uz kapusvetkiem..tie tur cienaa.apbrinoju tos cilvekus kuri apciemo savu dzimto novadu un vietu..to hedrikst sirdii pazaudet..jo tad tu pazaudee pats sevi. Sīkāk...
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā bez maksas
Tas noteikti butu interesanti...bet man paslaik ir zemenu razas laiks.esmu ogu audzetaja.vasaraa esmu aiznemta vakaros atpusos palasot zinas..bet esmu diezgan nogurusi..ziemaa vairak laika.daugavpilii hesmu bijusi kops studiju laikuem.tas bija tik sen...
Sīkāk...
facebook draugiem
Top