Pirmdiena,
15.aprīlis 2024
Vārda dienas: Aelita, Gastons, Поликарп, Тит, Мария Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Sabiedrība

Turpinās Daugavpils pilsētas izglītības iestāžu tīkla sakārtošana

22.02.2024
Ņemot vērā demogrāfisko situāciju Latvijā, pašvaldības, tajā skaitā Daugavpils pašvaldība, turpina darbu, lai sakārtotu skolu tīklu, nodrošinot izglītības iestāžu darba kvalitāti.

Daugavpils pilsētas pašvaldības izglītības iestādēs turpina samazināties izglītojamo skaits un ir vērojams nevienmērīgs izglītības iestāžu piepildījums, kas ilgtermiņā ietekmēs izglītības iestāžu darba kvalitāti. Daugavpils pilsētas pašvaldība kā risinājumu joprojām saskata izglītības iestāžu ar lielu izglītojamo skaitu veidošanu, un tā galvenais mērķis ir izglītības kvalitātes paaugstināšana visās izglītības pakāpēs. Tāpēc vispirms ir paredzēts stiprināt izglītības iestāžu pamatizglītības posmu, veidojot ilgtspējīgas, labas skolas ar kvalitatīvu izglītības programmu piedāvājumu, būtiski palielinot pedagogu atalgojumu un ieviešot jaunu finansēšanas modeli, nodrošinot optimālu pedagoga slodzi vienā skolā. Līdz ar to Dome pieņēma lēmumus par tālāku Daugavpils pilsētas izglītības iestāžu tīkla optimizāciju.

Pārmaiņas skars 6 pilsētas izglītības iestādes. Ir plānots esošajām izglītības iestādēm pievienot citas: J.Raiņa Daugavpils 6.pamatskola (Komunāla ielā 2) tiks likvidēta, to pievienojot Daugavpils Centra vidusskolai, tiks likvidēta Daugavpils 11. pamatskola, to pievienojot Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolai, savukārt, likvidējot Daugavpils pilsētas 18. pirmsskolas izglītības iestādi, tā tiks pievienota Daugavpils pilsētas 24. pirmsskolas izglītības iestādei.

J. Raiņa Daugavpils 6. pamatskolas izglītojamiem tiek piedāvāta iespēja turpināt pamatizglītības programmas apguvi Daugavpils Centra vidusskolā, savukārt Daugavpils 11. pamatskolas izglītojamiem tiek piedāvāta iespēja turpināt pamatizglītības programmas apguvi ģeogrāfiski vienā no tuvākajām izglītības iestādēm – Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas ēkā Valmieras ielā 5. Tai pat laikā vecākiem netiek liegts saviem bērniem izvēlēties izglītības programmu apguvi jebkurā citā pilsētas izglītības iestādē.

Pievienojot J. Raiņa Daugavpils 6. pamatskolas pamatizglītības posmu Daugavpils Centra vidusskolai, tiks saglabāta iespēja tuvākās apkaimes iedzīvotājiem nodrošināt dzīvesvietai tuvāko izglītības iestādi, savukārt pirmsskolas izglītības programmas īstenošanas adrese Ķieģeļu ielā 15A tiks saglabāta. Kā viens no pozitīvajiem rādītājiem ir tas, ka Daugavpils Centra vidusskolā darbojas vairāki interešu izglītības pulciņi, kā arī ir atvērtas sporta klases, kur skolēniem ir iespēja izglītoties un nekavēt stundas, ja ir sacensības vai treniņi. Paredzēts, ka stundu saraksts tiks pielāgots, lai skolēni varētu apvienot treniņus savā sporta veidā un mācību stundas. Savukārt gan Daugavpils Centra vidusskolā, gan Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā tiks nodrošināta speciālo izglītības programmu piedāvājuma saglabāšana, kur izglītojamie varēs turpināt to pašu pamatizglītības programmu apguvi, ko apguva vai nu J. Raiņa Daugavpils 6. pamatskolā, vai Daugavpils 11. pamatskolā.

Daugavpils valspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Aleksejs Vasiļjevs:

“Ir paredzēta vispārējās izglītības iestāžu, t.i., skolu, kā arī pirmsskolas izglītības iestāžu likvidēšana un apvienošana. Minētās darbības sekmēs mērķtiecīgu vadības komandu izveidi, vienotus izglītības mērķus, efektīvu iestādes funkciju īstenošanu, paplašinās materiāli tehniskās bāzes uzlabošanas iespējas un pedagogu resursus pašreizējām izglītības iestādēm.

Šajā situācijā mēs nevaram pieļaut populistisko attieksmi. Mācību gada sākumā J.Raiņa Daugavpils 6. pamatskolā bija 166 skolēni, Daugavpils 11. pamatskolā – 213. Pat ja apvienosim šīs divas skolas, mēs neiegūsim skolēnu skaitu, kuru skolām nosaka ministrija. Savukārt tas nozīmē, ka pedagogi nesaņems valsts paredzēto finansējumu algām. Ņemot vērā, ka pašvaldībai jāfinansē pustukšu skolu ēku uzturēšana, pašvaldība nevarēs uzņemties papildu finansiālo slogu skolu pedagogu algām. Turklāt, ja tagad lēmumu pieņemšanā primārais ir skolēnu skaits, tad nākamais, ko prasa ministrija, ir skolēnu mācību rezultāti. Minētajās skolās tie ir 2-3 reizes zemāki nekā vidēji pilsētā”.  

Ņemot vērā acīmredzamo demogrāfijas kritumu, kā arī apstākli, ka J. Raiņa Daugavpils 6. pamatskola un Daugavpils 11. pamatskola nevar izpildīt IZM noteikto izglītojamo skaita kritēriju klašu grupās – 120 izglītojamie 1.-3.klašu posmā, 120 izglītojamie 4.-6.klašu posmā, 120 izglītojamie 7.-9.klašu posmā un tādējādi saņemt 100% valsts finansējumu pedagogu atalgojumam –, tiks novērsts risks pašvaldībai finansēt J. Raiņa Daugavpils 6. pamatskolu un Daugavpils 11. pamatskolu. Skolu pievienošanas rezultātā ir paredzama mērķtiecīga Daugavpils Centra vidusskolas un Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas pamatizglītības pakāpes stiprināšana, nodrošinot izglītojamo attīstību, iekļaujošās izglītības kvalitātes nodrošināšanu un efektīvu resursu izmantošanu. Tiks arī mazināti izdevumi izglītības iestāžu ēku Komunālā ielā 2 un Arhitektu ielā 11 uzturēšanai, tomēr pašvaldībai ir jāmeklē risinājumi šo ēku izmantošanai Grīvas un Ķīmijas apkaimēs.
       
Pievienojot Daugavpils pilsētas 18. pirmsskolas izglītības iestādi Daugavpils pilsētas 24. pirmsskolas izglītības iestādei, pašvaldība turpinās sekmēt tādus ieguvumus kā kvalitatīvs lielāku un daudzfunkcionālu vadības komandu darbs, vienoti izglītības attīstības mērķi, materiāli tehniskās bāzes un pedagogu resursu pieejamības paplašināšana, speciālo pirmsskolas izglītības programmu pieejamība, kā arī pirmsskolas rindas jautājuma atrisināšana pilsētas centra pirmsskolas izglītības iestādē.

Veicot šādas izmaiņas izglītības iestāžu tīklā, tiks sakārtots administratīvais resurss, efektīvāk tiks nodrošināts atbalsta personāla darbs, kā arī būs sakārtots saimnieciski tehniskais nodrošinājums. Izglītības iestāžu tīkla optimizācijas rezultātā daļai izglītības iestāžu darbinieku varētu mainīties darba funkcijas un amata pienākumi, jo, strādājot pie izglītības pakalpojuma kvalitātes uzlabošanas, mazāk darba nekļūs.

Šo izglītības iestāžu optimizāciju ir plānots īstenot ar 2024. gada 1. augustu.

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Daugavpils siltumtīkli: paredzēts, ka no 1.maija pašreizējais tarifs 81,13 EUR/MWh saruks līdz 65,86 EUR/MWh.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Mūžībā devies Daugavpils teātra režisors un aktieris Ivars Lūsis
Lidzjutiba tuviniekuem un vina radosaa darba cienitajiem Sīkāk...
Daugavpilī būs skatāms deju koncertuzvedums „Dūd rūku, mameņ!”
Forsi Sīkāk...
Nedēļas izskaņā atgriezīsies siltums
Supper Sīkāk...
facebook draugiem
Top