Pirmdiena,
25.Septembris 2023
Vārda dienas: Rauls, Rodrigo, Юлиан, Федор, Семен Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Politika

Kāpēc pedagogi izvēlas streikot?

25.04.2023
Darbs brīvdienās, mācību materiālu trūkums un sajūta, ka finālā esi nenovērtēts, – tā dalību streikā pamatoja uzrunātie streika dalībnieki. Vēl citiem ir aizvainojums par valdības stilu – lēmumus pieņemt pašā pēdējā brīdī, tā demonstrējot attieksmi pret visu nozari. Ko vēl sacīja pedagogi, kas pirmdien, 24. aprīlī, devās protesta gājienā?

Cits pēc cita Bruņinieku ielā pie arodbiedrību nama streika rītā piestāja skolēnu autobusi. Bet ārā kāpa skolotāji, lai dotos protesta gājienā. No Iecavas pamatskolas atbraukusi arī vēstures un sociālo zinību skolotāja Sandra.

"Man 9. klasē ir praktiski jāvelta savs laiks, lai es varu kaut ko sameklēt. Es esmu gados, un man ir sakrāti vecie mācību materiāli. Ja man nebūtu veco mācību materiālu, tad nebūtu vispār, no kā paņemt," sacīja Iecavas pamatskolas vēstures un sociālo zinību skolotāja Sandra.

"Tagad dārdzība ir ļoti liela. Par apkuri man ir milzīgs rēķins, un vairs netieku ar to algu cauri, kas man bija. Ir solītais pielikums, bet nav īstas drošības, ka tas tiešām būs. Parasti tas ir tā, ka beigās tā reālā summa ir mazāka, nekā ir gaidīts un gribētos," atzina Saldus pamatskolas fizikas skolotājs Andis Ozolnieks.

Gājiens sākās no arodbiedrību ēkas Bruņinieku ielā. Kopumā tajā piedalījās vairāki tūkstoši dalībnieku. Pedagogi, bērnudārzu audzinātāji, arī tehniskais personāls un mediķi.

"Streikot! Lai panākam to, kas jāpanāk. [Pietrūkst] atbalsta no valsts. Gan finansiāli, gan laika ziņā. Jo darba ir daudz. Darām vairāk, bet saņemam tik, cik saņemam," skaidroja Vecsaules pamatskolas skolotāja Sanita Rutka.

Bez izglītības un veselības nav nākotnes, sacīja ģimenes ārste Sandra Gintere no Rīgas, kas nākusi atbalstīt skolotājus.

"Mēs atbalstām šo akciju, jo nevar ilgi badināt gan skolotājus, gan arī ārstus. Un no tā ir atkarīga mūsu nākotne.

Mēs gribam gudrus, veselus [bērnus], nu gudru un veselu nākamo paaudzi mēs gribam. Tādēļ mēs šodien esam šeit, lai kaut ko darītu," pauda Gintere.

Un arī studenti, topošie skolotāji bija protestētāju rindās. Pašā priekšgalā. "Es domāju, ka viņi [pedagogi] nav pietiekami novērtēti. Vajadzētu pret viņiem arī citādi attiekties. Es arī pats būšu skolotājs un tāpēc cīnos par to, lai pēc tam viss būtu citādi nākotnē," pamatoja Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas students Rihards Kovaļenko.

Īslīces pamatskolas skolotāja Ilze piebilda: "Beidzot ir jāpieliek tam punkts, un lai tomēr domā arī par skolotājiem, pedagogiem. [..] Nu tas ir, lai būtu vienlīdzība. Lai mums arī būtu kādi algas pielikumi. Lai vienkārši mūs ņem vērā kā pedagogus. Tomēr izglītība ir tas, ko mēs dodam mūsu bērniem."

Saucot "Atbildību pieprasām!", pedagogi un mediķi gāja garām arī valdības ēkai, kas bija tikai viens no simboliskajiem punktiem, gar kuriem šodien veda šis protesta gājiens.

Simboliski gājiens tālāk veda gar Brīvības pieminekli, garām Izglītības un zinātnes ministrijai, Saeimai, līdz noslēdzas Doma laukumā.

Vairākiem skolotājiem ir aizvainojums par politiķu attieksmi, vēl kādam par to, ka politiķiem gan algas palielinātas ievērojamā apmērā.

"Mēs šodien esam par to, lai tie, kas tā kā pārstāv mūs un mūsu intereses un ir tautas kalpi, izpildītu tos lēmumus, ko viņi paši ir pieņēmuši. (..) Izpildījuši pēdējā dienā pirms? Tas jau vien apliecina to attieksmi. Jo tādus lēmumus nepieņem dienu pirms. Tie ir izsvērti lēmumi, tie ir pārdomāti lēmumi. Līdz ar to mēs tāpēc arī esam šodien šeit," skaidroja Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas vēstures skolotāja Gunita Smiltāne.

"Deputātiem skolotāju algas", vēstīja viens no plakātiem. "Es domāju, ka noteikti deputātiem ir 1000 [eiro]. Es strādāju nedaudz vairāk par pilnu slodzi, bet man nesanāk 1000. Diemžēl tā," atzina Rīgas 215. pirmsskolas izglītības iestādes skolotāja Ruta Prūse.

Skolotāji gan vēlas saņemt vairāk arī par darbu, kas veikts ārpus stundu vadīšanas klases priekšā, gan pietiekamu laiku atpūtai.

lsm.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Jūnijā PAS “Daugavpils siltumtīkli” siltumapgādes tarifs sastādīs 85,33(EUR/MWh, bez PVN).
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Aktuāla intervija: Andris Kucins
Malacis. Sīkāk...
Bērnu infektoloģe: Vīrusiem mainījusies sezonalitāte
Izdzirdot so uzvardu man piemetas sermuli.daktere ....vai jums dievam buus kas sakaams..kad nonaksiet vina prieksaa.mums varat bneteikt neko..par jums muns viss tapat skaidrs... Sīkāk...
Daugavpils pašvaldība aicina izvirzīt pretendentus Gada balvai
Veselibas aizsardzibas jomaa mediki ir pelnijusi tikai suudu uz kocina Sīkāk...
facebook draugiem
Top