Sestdiena,
20.jūlijs 2024
Vārda dienas: Ramona, Ritma, Герман, Евдокия, Хома Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Politika

Skaidros 220 milj. eiro vērto līgumu pārtikas piegādei NBS

17.02.2023
Kāda samērā maza firma ieguvusi tiesības nodrošināt loģistikas pakalpojumus pārtikas piegādēm Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) nākamajos piecos gados. Dažus māc bažas, ka process ir negodīgs. Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) pieprasījusi skaidrojumu par 220 miljonus eiro vērto iepirkumu, kurā uzvarēja uzņēmums "Zītari ZL".

Ministre arī uzdevusi pārbaudīt konkursa kvalifikācijas prasības atbilstību līguma mērķim, informēja ministrija.

"Ministre ir uzdevusi rezolūciju valsts sekretāram veikt iepirkuma izvērtējumu, vai šis uzņēmējs atbilst izvirzītajiem kritērijiem. Pēc šī ziņojuma saņemšanas mēs arī varēsim spriest par tālāko," sacīja Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (Nacionālā apvieniba).

Iepirkums par loģistikas pakalpojumiem pārtikas piegādei NBS vajadzībām sākts iepriekšējā aizsardzības ministra Arta Pabrika ("Latvijas attīstībai") laikā – 2021. gada oktobrī un tika noslēgts 2022. gada 22. decembrī, paziņojumā medijiem norādīja ministrija.

Pabriks gan jebkādu saikni ar konkursu noliedz, norādot, ka nav tajā iesaistījies.

"Šis ir zināmā mērā tomēr tāds pasūtījums, jo vienmēr kādam nepatīk zaudēt. Es esmu nācis vienmēr ar vienu politisku uzstādījumu, pie kā es vienmēr pieturēšos. Es uzskatu, ka tur, kur Latvijas bruņotos spēkus nodrošināt un Latvijas bruņotajiem spēkiem sniegt nepieciešamās vajadzības var Latvijas uzņēmēji, tad tas ir jāveicina. Kara apstākļos mums citi nepalīdzēs," pauda Pabriks.

Kas ir konkursa uzvarētājs – "Zītari ZL"


Aģentūra LETA vēstīja, ka saskaņā ar "Firmas.lv" informāciju jau 31 gadu pastāvošais uzņēmums patlaban pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supem. Patiesais labuma guvējs ir Zeltiņa, kura ir arī uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) datu bāze liecina, ka Supe pērn maijā partijai "Latvijas attīstībai" ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš 2000 eiro. 2017. gadā un 2015. gadā kopumā ziedojis 10 000 eiro partijai "Gods kalpot Rīgai".

2021. gadā uzņēmums apgrozījis 562 498 eiro un strādājis ar 141 546 eiro peļņu.

Gadu iepriekš apgrozīti 797 051 eiro un strādāts ar 62 399 eiro zaudējumiem. 2019. gadā apgrozīti 3 400 068 eiro un strādāts ar 31 800 eiro peļņu, bet 2018. gadā apgrozīti 2 314 098 eiro un strādāts ar 160 985 eiro peļņu.

Arī iepriekšējos gados katru gadu apgrozīti vairāk nekā divi miljoni eiro, ziņoja LETA.

Uzņēmumam ir četras ēdnīcas – Talsos un Rīgā, bistro Rojā, krogs, kafejnīca un picērija Ventspilī.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka uzņēmumam ir deviņi transportlīdzekļi – četri vieglie, četri kravas auto un viena piekabe.

Uzņēmuma 2021. gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka uzņēmums galvenokārt sniedz ēdināšanas pakalpojumus "Rīgas satiksmei" ēdināšanas punktos un Rojas vidusskolas ēdnīcā, kā arī sniedz ēdināšanas pakalpojumus citām juridiskām un fiziskām personām. 2021. gadā uzņēmuma saimniecisko darbību ievērojami ietekmēja un ierobežoja Covid-19 pandēmija, kā arī tās seku ierobežošanas pasākumi. Uzņēmums 2021. gadā saņēmis valsts atbalstu apgrozāmo līdzekļu krituma kompensēšanai, kas nodrošinājis apgrozāmo līdzekļu pieejamību un uzņēmuma finanšu stabilitāti.

Kāds bija iepirkuma mērķis?


Aizsardzības ministrija paziņojumā medijiem skaidroja, ka iepirkuma mērķis ir piegāžu un pasūtījumu e-platformas administrēšana. Uzvarētājam nav pašam pilnībā jānodrošina savas noliktavas pārtikas un citu resursu uzglabāšanai, kā arī transports un citi līdzekļi.

Saskaņā ar pasūtītāja uzdevumu uzņēmuma pienākums ir nodrošināt pārtikas piegādātājus un ražotājus, kuri piedalās komersanta izveidotajā platformā, līdzīgi kā tas ir pašlaik jau ar pastāvošo Elektronisko iepirkumu sistēmas (EIS) e-katalogu. Šāds risinājums izvēlēts, lai mainītu esošo kārtību, kad katra armijas vienība slēdza vispārējo vienošanos ar uzņēmumiem un pati administrēja pasūtījumus.

Pakalpojuma sniedzēja uzdevums ir nodrošināt maksimālu konkurenci katrā norādītajā pozīcijā, kas novērsīs mākslīgu produktu vai pakalpojumu sadārdzinājumu. Ir noteikts piegādātāju skaits galvenajās pārtikas produktu kategorijās, piemēram, pozīcijās "Gaļas produkti" un "Maizes produkti" jābūt vismaz trijiem vai četriem piegādātājiem, skaidroja AM.

Saskaņā ar noteiktajām prasībām konkursa uzvarētajam ir jāglabā pārtikas produkti krīzes laikam, bet nav noteikts pienākums uzglabāt tos savās telpās.

"Mēs meklēsim labākos piedāvājumus pārtikas produktu grupām NBS vajadzībām. Tas viss būs publiskots.

Jebkurš Latvijas ražotājs, piegādātājs varēs atvērt vaļā mājaslapu, apskatīties, par cik šobrīd armija pērk, pieņemsim, pienu, kartupeļus, maizi. Ja jūs redzat, ka jūs varat arī piedāvāt labākus produktus, par labākām cenām, jūs varat iesniegt arī savus piedāvājumus. Mēs būsim tas starpnieks pa vidu starp armiju un starp piegādātāju," LTV pauda SIA "Zītari LZ" projektu vadītājs Artūrs Rācenis.

Līguma summu aprēķināja NBS eksperti; konkurences ierobežošanu noliedz

Pārtikas produktu saraksts tika veidots kopā ar NBS speciālistiem, un pretēji publiski izskanējušajiem apgalvojumiem "krīzes laika" pārtikai nav piemērotas tā saucamās "zaļās prasības".

Tāpat Aizsardzības ministrija norāda, ka iepirkuma pretendentiem bija noteikta prasība pēc vismaz triju gadu pieredzes loģistikas pakalpojumu sniegšanā pārtikas piegādei vai ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanai.

Būtiska prasība bija kandidātam uz pieteikuma iesniegšanas dienu apliecināt, ka līguma izpildē tiks nodrošināta pārtikas produktu rezervju uzglabāšana Latvijā un produktu aprite atbilstoši to realizācijas un derīguma termiņiem.

Aizsardzības ministrija informē, ka kopējo līguma summu – 220 miljoni eiro bez PVN līguma izpildes laikā (60 mēneši) – aprēķināja NBS eksperti, ņemot vērā inflāciju, plānoto obligāto dienestu, kā arī plānoto NBS rezerves karavīru skaitu un administrēšanas izmaksas.

Saskaņā ar šo aprēķinu gadā līguma summa sasniegs 44 miljonus eiro bez PVN.

Šajā summā iekļauts ne tikai kopējais ikdienas pārtikas patēriņš, bet arī paredzamais patēriņš krīzes gadījumā, iespējamais pieprasījuma un pārtikas cenu kāpums kara apstākļos.

Ņemot vērā, ka pārtikas loģistikas pakalpojums tika pirkts pirmo reizi, tika nolemts tehnisko specifikāciju sagatavot kopā ar industrijas pārstāvjiem.

Pirms iepirkuma notika tikšanās ar Pārtikas uzņēmumu federācijas, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes, Latvijas Nacionālo kravas ekspeditoru un loģistikas asociācijas, Latvijas Loģistikas asociācijas un biedrības "Autopārvadātāju asociācija" pārstāvjiem.

Iepirkuma komisija izvēlējās konkursa dialogu kā atbilstošāko metodi. Aizsardzības ministrija norāda, ka konkursa dialogs neierobežo konkurenci, jo iepirkuma nolikums tiek publicēts IUB mājas lapā un var piedalīties jebkurš.

AM: "Zītari ZL" piedāvājums bija izdevīgākais

Pirmajā posmā pieteicās pieci komersanti. No tiem iepirkuma komisija trīs kandidātus – SIA "Sanitex", SIA "Lanekss" un SIA "Zītari LZ" – atzina par atbilstošiem izvirzītajām prasībām un aicināja tos iesniegt savus piedāvājumus. Piedāvājumus iesniedza SIA "Zītari LZ" un SIA "Lanekss".

Par saimnieciski visizdevīgāko tika atzīts SIA "Zītari LZ" piedāvājums.

Aizsardzības ministrija vērš uzmanību, ka galvenais šī iepirkuma izvēles kritērijs – administrēšanas izmaksas – ievērojami atšķīrās. SIA "Zītari LZ" tās veidoja 3%, bet "Lanekss" tās bija 48,5% no attiecīgajā mēnesī pasūtītā pārtikas preču apjoma (summas).

Izmaksas uzglabājamās pārtikas apjoma tarifam SIA Zītari LZ" bija 1 EUR/1000kg, bet SIA "Lanekss" 42,56 EUR/1000kg.

Kopumā vērtējot, SIA "Lanekss" piedāvājums bija uzskatāms par nesamērīgi dārgu un neizdevīgu pasūtītājam arī apstākļos, ja nebūtu konkurences. Kā vēl viens saimnieciskā izdevīguma vērtēšanas kritērijs bija noteikts e-platformas novērtējums pēc lietošanas ērtuma un funkcionalitātes (lai būtu maksimāli ērts un patīkams lietotājam), un arī šajā kritērijā SIA "Zītari LZ" piedāvājums bija labāks.

Aizsardzības ministrija informēja, ka jau 2022. gada oktobrī tā ir iesniegusi visus ar iepirkuma procesu saistītos dokumentus Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

Aizsardzības ministrija izvērtējumu plāno pabeigt jau šajā nedēļā. Tāpat šobrīd notiek arī izpētes process par to, vai konkursā uzvarējušais komersants spēs pildīt noteiktās saistības.

"Attiecīgi ģenerālā inspekcija arī veica sākotnējo izvērtējumu. Jo formāli līgums stājas ar šo komersantu ar 1. februāri. Bet, tā kā ir spēkā vēl iepriekšējie līgumi, tad tā pāreja ir pakāpeniska," LTV pauda Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Noslēgtajā līgumā noteiktas arī soda sankcijas, kas paredzētas gadījumiem, ja tiek piegādāti nekvalitatīvi pārtikas produkti vai netiek pildīti citi līgumā saistošie punkti.

lsm.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Daugavpils siltumtīkli: paredzēts, ka no 1.maija pašreizējais tarifs 81,13 EUR/MWh saruks līdz 65,86 EUR/MWh.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Kapusvētki Daugavpils novada draudžu kapsētās
Здравствуйте, а когда kapussvetki в Даугавпилсе на гривском кладбище? Sīkāk...
Daugavpilī pieauga simtgadnieku skaits
Tam minusotajam padoms.ja juns nepatik neviens mans komentars tak ludzu nelasiet.tak nav spiesta lieta.ir tak citi portali ko lasit.es personigi konentarus helasu vairs neviena portaaa..man tie neinteresee... Sīkāk...
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā bez maksas
Manai draudzenei berniba pagaja latgalee...ar kadu interesi es klausos vinas stastos..vina pec tehnikuma beigsanas tija nosuutita uz zemgali darbaa tur aprevcejas..bet lai kur cilveks hedzivotu latgaluesu sirsniba izpaludziba un krietnums nepazud. diakekts un latgaluesu daba .vinai tur ir zemes ipasums bet majas vairs nav un cilveki viens no otra dzivo vairaku km attalumaa..vina aizbrauc pue radiem uz kapusvetkiem..tie tur cienaa.apbrinoju tos cilvekus kuri apciemo savu dzimto novadu un vietu..to hedrikst sirdii pazaudet..jo tad tu pazaudee pats sevi. Sīkāk...
facebook draugiem
Top