Ceturtdiena,
29.februāris 2024
Vārda dienas: Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Politika

Iesniedz ieceri prasīt pielaidi valsts noslēpumam pašvaldību vadībai

22.11.2023
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs nosūtījis izskatīšanai Saeimai grozījumus valsts noslēpuma likumā un pašvaldību likumā, kas paredz prasību turpmāk pašvaldību vadošajām amatpersonām iegūt speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam, informēja Valsts prezidenta kanceleja.

Prezidenta iniciatīva paredz, ka pieeja valsts noslēpumam jāsaņem pašvaldības domes priekšsēdētājam un vietniekiem, izpilddirektoriem un viņu vietniekiem.

Izpilddirektoriem un viņu vietniekiem atļauja būtu jāsaņem līdz 2024. gada beigām, bet prasība pēc pielaides valsts noslēpumam attiektos uz pašvaldību mēriem un vietniekiem, kuri būs ievēlēti amatā pēc 2025. gada pašvaldību vēlēšanām, vai arī uz tiem novadu vadītājiem un vietniekiem, kuri būs ievēlēti līdz 2025. gada pašvaldību  vēlēšanām domes atlaišanas un ārkārtas vēlēšanu gadījumā.

"Mūsdienu ģeopolitiskajos apstākļos, kad Krievija turpina pilna mēroga militāru ofensīvu pret Ukrainu, nav pieļaujama situācija, ka pašvaldību vadošās amatpersonas, kuru amata pienākumos ietilpst valstiski un sabiedriski nozīmīgi pienākumi, varētu neatbilst likumā noteiktajām prasībām, lai saņemtu speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam, vai nebūtu spējīgas darboties ar aizsargājamu informāciju," uzsvērts Valsts prezidenta vēstulē Saeimas Prezidijam.

"Šādas prasības noteikšana vadošajām pašvaldību amatpersonām nav pašmērķis vai politiska iegriba, bet gan objektīva nepieciešamība.

Ne tikai valsts apdraudējuma vai krīzes apstākļos, bet arī ikdienā ļoti nozīmīga ir efektīva pašvaldību spēja reaģēt un rīkoties. Pašvaldību funkciju pilnvērtīga un efektīva izpilde gan ikdienā, gan valsts apdraudējuma gadījumā, gan krīzes situācijās pēc būtības nav iespējama, ja pašvaldības amatpersonām nav tiesību un tādēļ arī iespēju iepazīties ar valsts noslēpumu," vēstulē skaidroja prezidents.

Viņš arī vērsa uzmanību, ka valsts noslēpums nav abstrakti dokumenti, ko pēc likuma pieņemšanas un speciālās atļaujas saņemšanas varēs izlasīt pašvaldību amatpersonas. Valsts noslēpums ir daudz plašāks jēdziens, un tas aptver militāru, politisku, ekonomisku, zinātnisku, tehnisku vai cita rakstura informāciju, kuras nozaudēšana vai nelikumīga izpaušana var nodarīt kaitējumu valsts drošībai, ekonomiskajām vai politiskajām interesēm. Tomēr vienlaikus tā ir tāda informācija, ko noteiktos apstākļos ir būtiski zināt arī pašvaldību vadošajām amatpersonām, lai tās varētu rīkoties iespējami vislabākajā veidā savas pašvaldības iedzīvotāju interesēs.

"Atsevišķi pašvaldību vadītāji ir pauduši viedokli, ka 30 gadu laikā viņiem nevienu reizi nav nācies strādāt ar valsts noslēpumu. Un šāds apgalvojums ir pilnīgi pareizs. Taču jāuzsver, ka apgalvojuma pareizība slēpjas tajā faktā, ka neviena persona bez speciālas atļaujas nemaz nav tiesīga strādāt ar valsts noslēpumu, nevis tajā, ka šāda informācija nav bijusi vajadzīga darba pienākumu veikšanai," norādīja prezidents.

"Pašvaldību vadošajām amatpersonām, pieņemot gan politiskus, gan saimnieciskus lēmumus, gan iesaistoties civilmilitārajā sadarbībā un sadarbībā ar valsts drošības iestādēm, jau šobrīd pastāv objektīva nepieciešamība strādāt ar valsts noslēpuma objektiem, jo īpaši nepieciešamība zināt vietējo situāciju," pausts  Rinkēviča vēstulē likumdevējam.

Katrai pašvaldībai ir uzdevumi valsts apdraudējuma gadījumā, lai turpinātu sabiedrībai kritisko funkciju izpildi un atbalstītu valsts iestādes un Nacionālos bruņotos spēkus.

Likumprojekts neierobežo šobrīd amatā esošo pašvaldību amatpersonu un darbinieku tiesības vērsties kompetentajā valsts drošības iestādē, lai saņemtu speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam, ja tas nepieciešams tiešo amata pienākumu veikšanai, informēja prezidenta kanceleja.

"Aicinu pašvaldību vadītājus atbildīgi izturēties pret saviem amata pienākumiem, vērsties kompetentajās valsts drošības iestādēs un saņemt speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam, lai pilnvērtīgi iesaistītos nacionālās drošības nodrošināšanā," rakstīts Valsts prezidenta pavadvēstulē Saeimai.

Premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") pēc tikšanās ar prezidentu medijiem pauda, ka pozitīvi vērtē šo viņa likumdošanas iniciatīvu. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, pie civilās aizsardzības jautājumiem būs daudz jāstrādā, un būtu tikai saprotami, ka pašvaldību vadītāji, kas vietējās krīzes gadījumos pieņem lēmumus, saņemtu pielaidi valsts noslēpumam, lai varētu rīkoties atbilstīgi, kad iedzīvotājiem nepieciešama ātrā rīcība, pauda premjere.

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-3/3)
Kas tie par noslepumiem 22.11.2023 19:42
Laikam sie noslepumi ir kriminali..ka tos nedrikst izpaust.
Atmaskoti 22.11.2023 20:17
Viens noslepums gan ir atklats taa raksta lato lapsa.kur sleptaa sedee valdiba planoja muksanu no valsts ar lidnasinu apdraudejuma gadijumaa..kaut gan kapteinim uz grinmstosa kuga.vuenmer japaliek pedejam
Zaglu karaliste 22.11.2023 20:52
Lidz sim valsts noslepums vienotibas Bandai bija zagt zagt un velreiz zagt..vai tad tagad bus kas savadak.
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Aizvadītajā gadā Daugavpilī reģistrēti 485 jaundzimušie, miris 901 iedzīvotājs un reģistrētas 459 laulības, informē Daugavpils valstspilsētas pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļa.
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Izlozēti Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstu kārtas numuri
Leduspuke gan nav parazite..un divanaa bezdot algu besanem.ziemas atvalinajums ir beidzies.jasak stradat ..meteni ir aizvaditi ziema nedaudz atkapusies atsaaksas tecet sulas..saseju seklinas stadu audzesanai .siltumnicaa.izklaidei paliks laika maz.sur tur vel palasu zinas un iekomenteju..saprotu ka esmu te aizssedejusies..ir tads teiciens..labak esi par maz nekaa par daudz..es jau butu paserfojusi interneta dziles..bet man to nezin kapec nelauj..tas ir mulkigi....mami milie lotgolisi dzivojiet veseli..neslinkojiet..katrs var atrast darbinu..bet galvenais lai tas patiktu.mans jaunais sadarbibas partners ir pavasaris...attaa..lai jums jauks un gaiss pavasaris. Sīkāk...
Izlozēti Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstu kārtas numuri
Jaunus parazitus Sīkāk...
Daugavpils Centra poliklīnikā darbu sāk jauns endokrinologs
Может можно как-то
Pēteris Voicehovičs запретить заниматься врачебной практикой?
Sīkāk...
facebook draugiem
Top