Piektdiena,
24.marts 2023
Vārda dienas: Izidors, Kazimirs, Сафрон, Юхим Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Pasaulē

Krievija pārgrupējas kaujas laukā un arī informācijas telpā

03.02.2023
Cīņā pret Kremļa dezinformāciju šis gads nebūs vieglāks, kaut aizvadītajos mēnešos kopumā izdevies novērst Krievijas centienus sabiedrisko domu Rietumos ietekmēt par labu saviem mērķiem karā pret Ukrainu. Šis ir viens no secinājumiem Rīgā notikušajā NATO Stratēģiskās komunikācijas centra "StratCom" konferencē par cīņu informatīvajā telpā, kas norit globāli.

"Tas, kurš uzvar informācijas kaujā, tam ir lielāka iespēja uzvarēt arī reālajā kaujā ar tankiem, artilēriju un ieročiem," norādīja NATO Stratēģiskās komunikācijas centra "StratCom" direktors Jānis Sārts.

Tehnoloģiju loma informatīvajā karā kļūst arvien lielāka. Krievija tagad cenšas mainīt taktiku, lai manipulatīvi panāktu, ka Rietumos krītas atbalsts Ukrainai.

"Mēs redzam, ka viņi atkal mēģina spiest. Un, protams, nevis brutāli, bet pietiekami gudri. Par to, ka mēs par mieru, ka mēs gribam, lai karš tūliņ beidzas, un, lai panāktu kara beigas, mums jāapstādina atbalsts Ukrainai. Var redzēt, ka dažās auditorijās var aiziet šāds vēstījums, bet mēs zinām, ka tas nozīmē Ukrainas zaudējumus kaujās," norādīja Sārts.

Viņa ieskatā Ukrainā un Eiropā informatīvajā cīņā joprojām uzvar ukraiņi un Rietumi, bet pašā Krievijā joprojām uzvar Krievija.

Globālā mērogā cīņa turpinās, piemēram, attiecībā uz Āfriku, Indiju, kur būtu nepieciešams pievērst vairāk uzmanības, lai veicinātu atbalstu sankcijām pret Krieviju.

Tikmēr no Krievijas informatīvās manipulācijas jomā mācās Ķīna, secinājuši "StratCom" pētnieki. Abu valstu mērķi vēstījumos ne vienmēr saskan, taču mēdz pārklāties.

"StratCom" pētnieks Jukajs Zengs norādīja, ka Ķīnas galvenais mērķis ir radīt par sevi labu tēlu, tādēļ cenšas distancēties no Krievijas iesāktā karu. Taču abu vēstījumos saskan pret ASV vērsts noskaņojums.

"Ķīna varētu mācīties no Krievijas par slepenajām operācijām, jo Krievija efektīvāk nekā Ķīna izmanto troļļus un tehnoloģijas, lai izplatītu savu informatīvo naratīvu. No Krievijas šī kara laikā ir daudz datu, un Ķīna galu galā varētu sasniegt to līmeni, kurā tagad ir Krievija," sacīja Zengs.

Pētījumos uzmanība pievērsta arī tā dēvētajam "informācijas atmazgāšanas" fenomenam.

Īpaši tas ir izplatīts Kremli atbalstošajos kanālos. Proti, no kāda cita medija pārpublicēta ziņa, bet vēstījums sagrozīts, lai manipulētu ar auditoriju. Īpaši tas ir izplatīts "Telegram" kanālos, tostarp tādos, kas mērķēti Baltijas valstu krievvalodīgajai auditorijai.

"Daļa ierakstu balstās uz ziņām, īpaši no pasaulē populāriem angliski rakstošiem medijiem – "Bloomberg ", "Independent". Un tad mazliet sagroza oriģinālo ziņu, lai tajā iekļautu prokremlisku vēstījumu," norādīja Vācijas Ārpolitikas un drošības institūta pētniece Marta Štolce.

Katrā ziņā cīņa pret Kremļa dezinformāciju turpinās.

"2023. gads nebūs vieglāks. Kā tagad redzam, kaujas laukā Krievija pārgrupējas, un informācijas telpā varam teikt to pašu.

Viņi mēģina pārgrupēties, lai atjaunotu uzbrukumus," atzina Sārts.

"StratCom" norādīja – tam, kam ir virsroka informatīvajā cīņā, parasti ir virsroka arī kara kaujas laukā. Un šī ir trīs gribu cīņa: Krievijas griba vest karu, Ukrainas griba aizstāvēties, un eiropiešu, Rietumu griba palīdzēt Ukrainai. Virsroku gūs tas, kura griba būs stiprākā.

lsm.lv
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. jūlija siltumenerģijas tarifs Daugavpilī sastāda 90,64 EURMWh.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs esat gatavi atteikties no pārvietošanas ar personisko autotransporta līdzekli degvielas cenu kāpuma dēļ?
Jaunākie komentāri:
Kultūras centrā “Vārpa” turpinās vēsturisko deju nodarbības
Dejot man nemaz hegribas..ari dziedat ne..kaut gan esmu laba dziedataja..ko man gribas..iekseju dveselws mieru un pavasari. Sīkāk...
Augstākajām amatpersonām nākamgad alga turpinās augt
Un kapec pensijax neaug pensionariem..vai ir eetiski sev celt algas kad valsti naudas nepietuek nekam. Sīkāk...
Sandis Mesters: Jaunīšim juozina vaļsts viesture
Vai juns skiet ja veselibas aprupei ir pieskirts pietiekoss budzets garas rindas pue arstiem.pakalpojumu hepieehamibs.zaalu trukums.dardziba.nediku skolotaju streiki.. skollu likvidacija...maksliga inflacija neadekvati uzpustie komunalue pakalpojumi
utt...varbut ka jus dzivojat uz meenes un skuet ka viss ir labi...varbut juns ir ari labi..bet daudziem ir slikti.jo visatlautiba valsti rullee un nav nekadas kartibas visas jomas.. Sīkāk...
facebook draugiem
Top