Trešdiena,
29.maijs 2024
Vārda dienas: Maksis, Raivis, Raivo, Охрим, Касьян, Модест, Александр Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Pasaulē

Ukraiņu deportāciju uz Krieviju vērtē kā genocīdu

17.01.2023
Krievija pēc iebrukuma Ukrainā piespiedusi doties uz Krieviju līdz pat 700 000 bērnu no Ukrainas. Šādi dati ir iekļauti pirmdien publicētā Ukrainas cilvēktiesību aizstāvju ziņojumā par civiliedzīvotāju deportēšanu uz Krieviju. Ukraiņi to raksturo kā Krievijas īstenotu genocīdu pret Ukrainas tautu.

Gandrīz gada laikā kopš Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā uz Krieviju un Baltkrieviju piespiedu kārtā nācies doties vairākiem miljoniem cilvēku.

Kā liecina pašas Krievijas sniegti dati, Krievijā nonākuši vairāk nekā četri miljoni ukraiņu. Liela daļa ir civiliedzīvotāji no tādām Ukrainas pilsētām kā Mariupole un Hersona, kam okupācijas laikā tika ļauts evakuēties tikai uz Krievijas kontrolēto teritoriju.

Pirmdien publicētajā ziņojumā sniegts detalizētāks ieskats par cilvēku izvešanu un deportācijām no Ukrainas pēc pagājušā gada 24. februāra no tām teritorijām, kur notika aktīva karadarbībai vai tās bija īslaicīgi okupētas. Šīs teritorijas ir Kijivas un Černihivas apgabala apkaime, arī Harkivas, Sumu, Zaporižjas, Doneckas, Luhanskas, Hersonas un citi reģioni.

Ukrainas cilvēktiesību aizstāvji vēsta, ka uz Krieviju nācās doties arī no 260 000 līdz pat 700 000 bērnu.

Lielākā daļa bija kopā ar saviem ģimenes locekļiem, bet uz Krieviju nosūtīti arī ap 1500 līdz 2500 bāreņu. No viņiem vismaz 400 jau ir atdoti adopcijai Krievijas ģimenēs.

Ukrainas Cilvēktiesību reģionālā centra ekspere Katerina Raševska vēsta, ka bērni aizvesti uz vismaz 57 Krievijas reģioniem, tai skaitā uz tādām attālām vietām kā Sahalīnu, Murmansku, Dagestānu un Astrahaņu.

Kā uzsver cilvēktiesību eksperti, šajā procesā viens pēc otra ir pārkāpti visi iespējamie cilvēktiesību, bērnu tiesību un dažādu citu tiesību pārkāpumi.

"Ukraiņu tauta zaudē šos bērnus, viņu vairs nav. Viņi tiek intergrēti Krievijā, tā ir valsts politika, tāpēc mūsu organizācija ir vērsusies Starptautiskajā Krimināltiesā," norāda Raševska.

Viņa secina, ka Krievijas rīcība vērtējama kā Krievijas genocīds pret Ukrainas tautu.

Izvestie cilvēki gājuši cauri dažāda līmeņa filtrācijas pasākumiem, kur cita starpā notikušas arī spīdzināšanas, bet pēc nonākšanas Krievijā daļa no viņiem pārvietoti uz Sibīriju, Tālajiem Autrumiem vai Ziemeļkaukāza republikām.

"Deportācija sevī ietvēra vairākus posmus un kara noziegumus: spīdzināšanu, necilvēcīgu izturēšanos, filtrācijas nometnes pirms deportēšanas," vēsta cilvēktiesību centra ZMINA pārstāve Aļona Luņova.

Ziņojumā, kas tapis, arī intervējot filtrācijas nometnes izgājušos cilvēkus, sniegts detalizētāks ieskats, kā notika šī izvešana, tajā skaitā piespiedu kārtā. Dots ieskats par dažāda līmeņa filtrācijas procesiem. Labākajā gadījumā varēja tikt cauri ar izvaicāšanu, vienkāršām pārbaudēm, bet citos gadījumos cilvēki ievietoti filtrācijas nometnēs, kur jau bija smagāki apstākļi.

No šīm nometnēm pienākušas arī liecības par spīdzināšanu un slepkavībam. Pērnā gada augustā identificēta 21 šāda filtrācijas nometne. Tur ir liecības gan par fizisku, gan par psiholoģisku vardarbību.

Piemēram, sievietēm, kuru tuvinieki ir saistīti ar Ukrainas militāro nozari, tika teikts, ka viņu vīru galvas tiks izsniegtas kastēs. Tāpat ir liecības par spīdzināšanu ar elektrību u.c.

Ziņojumā arī tiek vēstīts par to, kas tālāk notiek ar šiem cilvēkiem Krievijā. Daudziem izdevies pamest Krieviju un doties tālāk uz kādu no Eiropas valstīm vai atpakaļ uz Ukrainu. Daļa pārvietoti Krievijas iekšienē. Palikušajiem silti ieteikts pieņemt Krievijas pilsonību, bērnus pieteikt krievu skolās.

lsm.lv
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Daugavpils siltumtīkli: paredzēts, ka no 1.maija pašreizējais tarifs 81,13 EUR/MWh saruks līdz 65,86 EUR/MWh.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Aicina uz pieredzes apmaiņas semināru par veselības veicināšanu
Ak dakterisi..tak lidz sim jus kladzinajat ka veseliba ta ir vakcinacija...cik cilveki cietusi no smagam bkaknem no jysu meligas propagandas un arstesanas metodem..es jums saku cau. Sīkāk...
“Jauniešu vasara”- sporta, atpūtas un mūzikas svētki jauniešiem
Man patik musdienu jauniesi..vini ir loti veerigi pieklajigi un izpalidzigi...biezi vien piedavaa palidzibu dazadas dzives situacijas..lietojot frazes vai varu palidzet.no autobusa izcelt bagazu..vai pahest somu..jums ir problemas..kad sapratu ka mani autoostaa gribeja apzagt...parunajamies pa dzivi..loti gudri un sakarigi..n.man vienigi skumji kad lasiju rakstus ka.covidlaikaa daudziem bija depresija un helava viniem izklaideties..bet kad to lai dara ja he jaunibaa..neapzodziet jauniesus..laujiet viniem ienemt nozimigu lomu sabiedriskas un politisjas aktivitates.jo vini ir tik tiri un kaynuma varas un aljatibas nesjarti savaa domasanaa...tikai vini car mainit pasauli..tadu ja velas to redzet..saulainu brivu un radosu. Sīkāk...
Oficiālo pilsētas peldvietu ūdens kvalitāte atbilst normai
Cik skaista ir zilo ezeru zeme...kadi dabas skati ka ne acis atraut..un ja vel udeni tiiri..atputa pasiem un turistiem
...laimigie latgalisi..jus esuet loti bagati..saudzejiet savas dabas bagatibas..esmu bijusi pie.visku ezera...bet tas bija jauniibaa...laiks skrien aatri. Sīkāk...
facebook draugiem
Top