Sestdiena,
9.Decembris 2023
Vārda dienas: Sarmīte, Tabita, Иннокентий, Юрий, Яков Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Notikumi

Ap 300 skolu Latvijā saņēmušas draudu e-pastus

10.10.2023
Aptuveni 300 mācību iestādēs visā Latvijā šodien, 10. oktobrī, saņemts e-pasts par iespējamiem drošības riskiem, informēja Valsts policija (VP), norādot, ka iedzīvotājiem nav pamata satraukumam un draudu līmenis tiek raksturots kā zems.

Latvijas Radio zināms, ka e-pasti bijuši krievu valodā. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks intervijā Latvijas Radio pastāstīja, ka draudu e-pastus saņēmušas aptuveni 300 skolas Latvijā. Skolās saņemti trīs veida paziņojumi no vairākiem e-pastiem. Pirmie e-pasti saņemti ap pusnakti.

Ģenerēti dažādi e-pasti un IP adreses

VP informēja, ka šāda veida e-pasti policijas redzeslokā nonākuši arī iepriekš, kad dažādām iestādēm, pat simtiem adrešu, ticis sūtīts vienāds  teksts, līdzīgi kā šoreiz. "Valsts policijā šādos gadījumos ir izstrādāti precīzi rīcības algoritmi, kuros skaidri definēta rīcība un riska līmeņa novērtējums," norādīja VP.

Ruks Latvijas Radio skaidroja, ka redzams, – sūtītājs ir ģenerējis dažādas e-pasta adreses, bet visi gadījumi ir saistīti. 

"Virtuālajā tīmeklī, izmantojot dažādus slēpšanās paņēmienus, tiek veidotas IP adreses, veidoti e-pasti," pastāstīja Ruks, atklājot, ka novērojama arī saikne ar jau iepriekš konstatētiem līdzīgiem draudu e-pastu gadījumiem. Jau vakar līdzīgi e-pasti nosūtīti arī 10 tiesām Latvijā. Šo e-pastu mērķis ir destabilizēt sabiedrību un to satraukt, tomēr to saistību ar Krieviju Ruks pagaidām apstiprināt nevarēja.

Ruks pieļauj, ka noziedzīgajās darbībās varētu būt iesaistīts viens vai vairāki cilvēki. "Mūsu mērķis ir fiziski tikt uz pēdām šim cilvēkam un tad attiecīgi pret viņu vērsties ar visu iespējamo likumu bardzību," norādīja Ruks.

Izvērtējot visus apstākļus, policija secinājusi, ka šie ir vērtējami kā zema riska līmeņa draudi un iedzīvotājiem nav pamata satraukumam.
Uzsākts kriminālprocess

VP šobrīd veic ierastās drošības pārbaudes mācību iestādēs un ir saziņā ar skolu personālu par nepieciešamo rīcību. VP darbiniekiem šobrīd dots uzdevums apsekot skolas, kuras saņēmušas draudu e-pastu.

Lēmumu skolā veikt evakuāciju šajā gadījumā pieņēmusi skolu vadība, jo VP nav noteicis to darīt, norādīja Ruks, vienlaikus atgādinot, ka skolām par jebkuru aizdomīgu situāciju nekavējoties ir jāinformē VP.

"300 skolas mēs fiziski centimetru pēc centimetra pārmeklēt nevaram, bet tāpēc izstrādāti algoritmi par risku līmeni, ko šobrīd vērtējam kā zemu," skaidroja Ruks.

Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas sākušas kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 231.1 panta par apzināti nepatiesa paziņojuma par sprāgstošas, indīgas, radioaktīvas vai bakterioloģiskas vielas vai materiālu vai spridzināmās ietaises ievietošanu vai novietošanu.

Skolas aicinātas neradīt haosu, informēt jaunāko skolēnu vecākus

Par skolēnu evakuāciju sociālajos tīklos jau ziņojušas vairākas skolas, tostarp izglītības iestādes Olainē, Mārupes novadā, Rēzeknē, Ogres novadā.

Arī Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) saņēmis informāciju no skolām par saņemtajiem draudiem, intervijā Latvijas Radio apstiprināja IKVD vadītāja Inita Juhņēviča.

"Mēs no savas puses aicinām skolu direktorus par saņemtajiem draudiem nekavējoties ziņo VP un sekot tās norādījumiem," sacīja Juhņēviča.

Viņa atgādināja, ka evakuācijas gadījumā ir svarīgi neradīt haosu un skolas tiek aicinātas to darīt strukturēti, iespēju robežās informējot par evakuāciju arī jaunāko klašu skolēnu vecākus.

Nav saņemta informācija, ka mācības būtu pārtrauktas visās draudu e-pastus saņēmušajās mācību iestādēs.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1/1)
Leduspuke 10.10.2023 22:06
Bet satraukumi ir...bail jau atvert pirtalus vieni draudi...draud latvijai ar karu ar jaunu covidu..kars ukrainaa izraelaa...domaju..ka cilveki dzivo vienaa satraukumaa un bailes...varbut tos portalys vispar nelasit
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Daugavpilij industriālā parka būvniecībai piešķirti 17 miljoni eiro.
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Palīdzi piepildīt DROSMES KASTI un dot prieku bērniem!
Es latvijas berniem novelu lai vinus sarga dievs un engelitis katram savs no slimibam helaimem un sliktiem bezatbikdigiem arstiem....ceru ka ir ari labi bernu arsti..kaut tadi butu visi. Sīkāk...
Palīdzi piepildīt DROSMES KASTI un dot prieku bērniem!
Vai esat pieredzejusi laikus kad arsta kabinetaa tiek ierakstitas slepeni sarunas.diktafonaa..kad tuvinieki ir heapmieribati ir soketi par arstu un slimnicas opersonala atieksmi pret sadirguso ...pat atlaujas dakteri piekaut..es neatceros.vai dakteri pasi pie ta nemaz nav vainigi..tad padomasim kapec tas ta notiek sodien. Sīkāk...
Palīdzi piepildīt DROSMES KASTI un dot prieku bērniem!
Man pret arstiem ir zudusi ciena un uzticiba..jo arstus inerese tikai alga ne slimnieku arstesana tad tiesam ir jasanenas kad jaatver arsta kabineta durvis...kur nu vel uzticet savu bernu veselibu..vajag drosmi skiet vairak tam vecakam ne bernam.. Sīkāk...
facebook draugiem
Top