Ceturtdiena,
21.Oktobris 2021
Vārda dienas: Severīns, Urzula, Таисия, Трифон, Пелагея Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Kultūra

GORS - pašvaldības uzņēmums vai privātā "bodīte"?

30.09.2021
2020. gads tiek dēvēts par pandēmijas gadu. Daudzi kultūras darbinieki, pasākumu organizatori, teātru un koncertu norises vietas cenšas izdzīvot un turpina strādāt arī Covid-19 ierobežojumu apstākļos. Par atsevišķu kultūras iestāžu darbības principiem un metodēm var spriest, pārbaudot aklātās datu bāzes internetā.

Lielākā kultūras pasākumu organizēšanas vieta Rēzeknē ir koncertzāle "GORS".

2020. gadā - krīzes gadā, kad valstī bija spēkā stingri ierobežojumi, koncertzāles "GORS" apgrozījums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu samazinājās par 56% un sastādīja tikai 340 421 eiro, savukārt peļņa - 3 905 eiro.

2019. gadā zāles apgrozījums bija 788, 205 eiro, pašvaldības uzņēmums gadu strādāja ar zaudējumiem 8 218 eiro apmērā.

Kā izrādās, kad koncertzāle organizēja savus pasākumus, šie pasākumi nesa zaudējumus.

Analizējot koncertzāles "GORS" sniegtos datus, redzams, ka kopš 2018. gada iestādē ir palielinājies darbinieku skaits - no 88 uz 96 cilvēkiem.

Mēs salīdzinājām koncertzāles "GORS" un "Vidzemes Cēsu koncertzāles" finansiālos rādītājus. Abas kultūrvietas visos aspektos ir līdzīgas (GORS - 900 vietas, Cēsis - 805). Mūsu redakcija bija pārsteigta, konstatējot, ka Cēsu zāles apgrozījums 2020. gadā bija 2 reizes lielāks nekā "GORS" zāles apgrozījums, tajā pašā laika posmā.

Cēsu koncertzāles apgrozījums sastādīja 725 000 eiro un peļņa 47 000 eiro. Turklāt ierobežojumi, sastībā ar Covid-19 izplatību, visiem bija vienādi.

Vērts atzīmēt, ka pirms pandēmijas sākuma Cēsu koncertzālē tika nodarbināti tikai 37 cilvēki, un pandēmijas laikā to skaits samazināja par 9 cilvēkiem.

Saskaņā ar pieiejamo informāciju, "GORS" koncertzālē pandēmijas laikā darbinieki netika atlaisti. Rēzeknes koncertzālē darbinieku skaits palicis nemainīgs - 96 cilvēki.
Mūsu redakcija salīdzināja arī koncertzāļu vadītāju algas.

Cēsu koncertzāles valdes locekļa alga bija 2 reizes zemāka par "GORS" valdes locekles Diānas Zirniņas algu un sastādīja 15080 eiro gadā. Savukārt D. Zirniņa saņēma 33 345 eiro gadā.

Vēl viens interesants punkts, kurš piesaistīja mūsu redakcijas uzmanību, pētot informāciju. Cēsu koncertzāles valdes locekle ir tikai Cēsu koncertzāles valdes locekle un nav neviena cita uzņēmuma vai biedrības biedre, savukārt, koncertzāles "GORS" vadītāja D. Zirniņa ir reģistrējusi divus uzņēmumus, kuri nodarbojas ar komercdarbību.

Viens no tiem - biedrība ar nosaukumu, kas saskan ar koncertzāli  "Latgales Gors biedrība" un otra biedrība ar nosaukumu "Partitūra".

Šīs biedrības rīko privātus pasākumus, kuru reklāmu apmaksā Rēzeknes pilsētas dome, un to reklāma redzama arī koncertzāles "GORS" publicitātes materiālos.

Bez D. Zirniņas, biedrības “Partitūra” līdzdibinātāja ir arī koncertzāles “GORS” pasākumu nodaļas vadītāja Ilona Rupaine.

Mūsuprāt, koncertzāles pasākumu plāns ir tieši atkarīgs no šīm divām dāmām, un patiesībā viņas izlemj, kuri pasākumi zālē notiks un kuri nē.

Iedziļinoties pieejamajā informācijā, mēs varam secināt, ka šīs divas Rēzeknes kultūras sfēras amatpersonas ar savu biedrību, labi nopelnījušas pat krīzes gadā.

Zīmīgi, ka tad, kad "GORS" 2019. gadu noslēdza ar zaudējumiem, biedrība "Partitūra" to noslēdza ar peļņu - 15 445 eiro apgrozījumu.

Jāatzīmē, ka I. Rupaine ir eksperte mūzikas un deju jomā Valsts kultūrkapitāla fondā, kas ir tieši pakļaujas Latvijas Republikas Kultūras ministrijai un sadala ministrijas līdzekļus dažādiem projektiem šajā sfērā.

Vai Kultūras ministrija ir informēta par šādu “interešu konfliktu”? Atbildi vēl neesam saņēmuši. Par šo situāciju mūsu redakcija informēs Kultūras ministrijas atbildīgās amatpersonas.

Tāpat vēlamies saņemt Kultūras ministrijas komentāru par koncertzālei "GORS" pietuvināto privāto komercdarbību, vai šī situācija tiks ņemta vērā, piešķirot finansējumu konkurētspējīgiem projektiem 2022. gadam, uz ko noteikti pretendēs arī iepriekšminētās biedrības un koncertzāle "GORS".

Tāpat mēs nezinām, vai visa šī darbība koncertzāles "GORS" paspārnē notiek ar Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča (partija "Saskaņa") "klusu piekrišanu", un vai tas ir arī viņa interesēs. Vai arī mūsu izmeklēšana viņam nāks kā atklāsme?Pēc Rezekneszinas.lv informācijas
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Nedēļas skaitlis
Šī gada Daugavpils pilsētas domes grantu programmas “Impulss” konkursā tika atbalstītas 13 biznesa idejas.
Apspriest
Aptauja
Kāpēc Jūs nevakcinējaties pret Covid-19?
Jaunākie komentāri:
“Pi myusu Latgolā” 08.10.2021
Kaidā volūdā nūtiks plānuotais raidejums par Latgolu- nikas nav pasaceits? Sīkāk...
Lilita Ozoliņa vecumdienās nolēmusi dzīvot pansionātā
Жаль.что такие иконы красоты и женственности стареют.Это просто не правильно!!!Все равно она замечательная!!! Sīkāk...
Dzērājšoferis Līksnas pagastā rada sadursmi ar mopēdu
Ak alkohols visu nelaimju celonis..kura del..notiek tik daudz tragediju..cela negadijumu kura brauciens var izradities pedejais gan pasam gan citam nevainigam cilvekam Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top