Svētdiena,
28.Novembris 2021
Vārda dienas: Olita, Rita, Vita, Варвара, Дмитрий, Гурий Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Kultūra

Filmas „Likteņzeme” pirmizrāde Latgalē

08.11.2016
Aicinām ikvienu atzīmēt mūsu valsts svētkus un apmeklēt filmas „Likteņzeme” Latgales pirmizrādi 10.novembrī plkst.18.00 GORĀ, Rēzeknē.

Dzimtas meklējumu ceļš Amerikas latgaliešus Pēteri un Helēnu aizved līdz Sibīrijai….

Leģendārā latgaļu Prometeja Andrīva Jurdža stiprā dzimta Otrā pasaules kara laikā, divu lielvaru cīņu rezultātā, tika nežēlīgi sašķelta. Glābjoties no komunistiem, vidējā paaudze ar saviem bērniem devās bēgļu gaitās uz Rietumiem. Vecākā paaudze palika Latvijā, bet Staļina represiju dēļ tika izsūtīta uz Sibīriju kā tautas ienaidnieki. Daļai radu izdevās izdzīvot Latvijā.

Trijās pasaulēs izsvaidītās dzimtas pēckara paaudze viens otru nebija satikuši. Bet, Amerikā skatoties Latvijā tapušo dokumentālo filmu “Mūžīgais kalendārs”, Pēteris ekrānā atpazīst Latvijas radiniekus. Savu vecāku un leģendārā senča ideālu vadīti, Pēteris un viņa māsa Helēna dodas uz Latgali satikt radus. Iesāktais dzimtas meklējumu ceļš ved viņus uz Tomskas apgabalu Sibīrijā...
 
Filmas vēstījums
 
Emigrācija un imigrācija. Aktuālas tēmas visā pasaulē. Kara plosītie Tuvie Austrumi spiež miljonus riskēt ar savu dzīvību, gan paliekot savās mājās, gan  dodoties bīstamos laivu  braucienos, lai meklētu patvērumu Rietumeiropā. Savukārt Austrumeiropieši emigrē uz Rietumeiropu, meklējot darbavietas un labāku ekonomisko dzīvi. Latviju tas noved pie satriecošas populācijas samazināšanās dzimtenē. Politiķiem jāmeklē krīzes mazināšanu abos virzienos.  Valstis  gatavojas slēgt robežas un uzstādīt šķēršļus migrantiem.
 
Pēdējo reizi pasaule pieredzēja tik augstu imigrācijas līmeni  pirms 70 gadiem t.i. Otrā pasaules kara laikā, kad miljoniem cilvēku Austrumeiropā bija spiesti pamest savas mājas, lai izvairītos no Padomju varas okupācijas. Miljoniem cilvēku no padomju  zemes tika deportēti uz Gulagu  Sibīrijā, lai  necilvēcīgos apstākļos strādātu kā vergi darba nometnēs.
 
Kas noticis ar šiem emigrantiem un deportētajiem?  Kas notiek ar viņu bērniem un mazbērniem? Kur viņi ir un kas viņi ir tagad? Ko viņi sauc par savām mājām  un kāda ir viņu kultūra? Vai viņi vēl kādreiz atgriezīsies  Tēvzemē, kur padomju okupācija ir beigusies jau pirms 25 gadiem?
 
Dokumentālā filma “Likteņzeme” pēta šos jautājumus, izsekojot  vienas Latvijas dzimtas likteņiem, kurus aptumšoja gan emigrācija, gan   deportācijas otrā pasaules kara laikā.
 
Pirms 2.pasaules kara Latgale bija mierīgs un rāms lauku reģions, ar savu unikālu latgaliešu valodu un katoļu vērtību kopumu. Latgaļu kultūras ikona jau kopš 20.gs. sākuma bija Andrīvs Jurdžs, kas pazīstams arī kā Latgales Prometejs, jo būdams neatlaidīgs  cilvēks visu savu ilgo mūžu centies nest   gara gaismu  Latgales zemniekiem,   rakstot  un pārrakstot grāmatas, kas aptver  reliģijas, folkloras, mūzikas, agronomijas, humora un praktisku padomu jomu. Viņš palīdzēja publicēt pirmās latgaliešu avīzes reģionā un latīņu drukas aizlieguma laikos ar roku pārrakstīja milzu sējumus, bet, darot šo darbu  zaudēja redzi un vecuma dienas pavadījis akls.
 
Filma dokumentē  Andrīva Jurdža pēcnācējus, kad tie  pirmo reizi apmeklē Latgali un pētījuma ceļā  atrod radiniekus Sibīrijā, Tomskas apgabalā. Pēteris un Helēna Ragaušs ir pirmās paaudzes amerikāņi dzimuši latgaliešu vecākiem. Viens vectēvs (Cybuļskis) bija Andrīva Jurdža mazdēls  un bija spiests sākt savu garo emigrācijas ceļojumu 1943.g., kad Sarkanā armija uzbruka un nodedzināja dzimto ciematu. Otrs vectēvs (Ragaušs) un viņa ģimene tika brutāli deportēti uz Sibīriju 1949.g. 25.marta naktī   kopā ar citiem 40.000  nevainīgiem latviešiem.
 
Ilga Mazalevska (Ragaušs) dzimusi Aleksandrovskoje, Sibīrijā un viņas vecāki pārcēlās atpakaļ uz Latgali 1950.g., kad viņa bija tikai divus gadus veca. Jeļena un Veronika (Ragaušs) dzimušas arī Aleksandrovskoje un joprojām dzīvo Tomskas reģionā.
Brālēns un māsīcas tikās pirmo reizi 2015.g. vasarā Tomskā.
 
Režisors un scenārists Jānis Ozoliņš-Ozols. Operatori Andrejs Verhoustinskis, Uldis Jancis. Komponiste Guntra Kuzmina. Producents Vilnis Kalnaellis. Filmu studija RIJA.


Daugavpilszinas.lv
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Šī gada Daugavpils pilsētas domes grantu programmas “Impulss” konkursā tika atbalstītas 13 biznesa idejas.
Apspriest
Aptauja
Kāpēc Jūs nevakcinējaties pret Covid-19?
Jaunākie komentāri:
Cilvēki ir Latvijas gods - Inguna Kokina
????????UZMANIBU IPASNIECES ZALU RAZOTAJAS OLAINFARM APRAKA OMITI JO NEATRADA ZALES BET TAGAT MEIGINA IESMERET MAN GAN TEV.....????????????????????????????????????


Sīkāk...
Valērijs Kononovs: Cilvēki mirs, būs jāapglabā
Drīzi būs tā, ka cilvēku vajag apglabāt, vajadzēs sertifikātu!! Sīkāk...
Valērijs Kononovs: Cilvēki mirs, būs jāapglabā
Nu ja ta ir politika.. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top