Svētdiena,
1.Oktobris 2023
Vārda dienas: Lāsma, Zanda, Zandis, Спиридон, София, Ариадна, Ирина Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Komercinformācija

Kritiskā domāšana un problēmu risināšana – pieprasītas prasmes darba sludinājumos

29.08.2023
Spējas kritiski domāt, analizēt situāciju un pieņemt lēmumu, atrisinot problēmas, ir pieprasītas prasmes jebkurā jomā un amata pozīcijā, taču īpaši nozīmīgas tās ir nozarēs ar paaugstinātu mehanizācijas līmeni, augstu atbildību, bīstamu darba vidi un citiem drošības riskiem. Tādēļ darba sludinājumi būvniecībā, ražošanā, loģistikā, finansēs un projektu vadībā reti var iztikt bez prasības pēc kritiskās domāšanas un problēmu risināšanas prasmēm vakances amata kandidātiem.

Kādēļ kritiskā domāšana ir tik svarīga?

Komandas konfliktus, problēmas loģistikā, uzņēmuma darba produktivitātē, finansēs un citās jomās ir iespējams efektīvi atrisināt vienīgi objektīvi novērtējot problēmu un, izvērtējot iespējamos tās risinājumus, pieņemt konkrētajai situācijai vispiemērotāko lēmumu.

Problēmas pamanīšana un atpazīšana, pieejamās informācijas izanalizēšana, lēmuma pieņemšana, balstoties uz savāktajiem datiem, un problēmas atrisināšana ir svarīgākās un universāli pielietojamās kritiskās domāšanas prasmes.

Pie kvalitatīva problēmas risinājuma nav iespējams nonākt bez labām komunikācijas spējām, kas ir nepieciešamas situācijas apzināšanai un izskaidrošanai. Tādējādi darbinieki, kuriem piemīt kritiskās domāšanas prasmes var strādāt patstāvīgi un elastīgi reaģēt uz problēmsituācijām darba vidē. 

Vai kritisko domāšanu var attīstīt?

Kā jebkuru prasmi arī kritisko domāšanu var attīstīt un pilnveidot. Nozarei specifisku vai tehnisku zināšanu papildus apguve, kā arī brīvprātīga un regulāra iesaistīšanās problēmu praktiskā risināšanā var palīdzēt attīstīt problēmu pamanīšanas un risinājumu piemeklēšanas prasmes. Tāpat var noderēt mācīšanās no citiem problēmu risinājumu piemēriem nozarē.

Savukārt, prasmi formulēt pamatotus secinājums palīdz nesteigšanās ar sasteigtu lēmumu pieņemšanu un trenēšanās risinājumu balstīt tikai uz ievāktajiem datiem, pārskatiem vai situācijas fiksāciju video un fotomateriālos.

Arī datu ievākšanā un izskaidrošanā tik svarīgās komunikācijas prasmes var uzlabot tikai regulāri iesaistoties argumentētās diskusijās, mācoties ar cieņu uzklausīt un izteikt argumentētu viedokli.

Ko ir jāņem vērā attīstot kritisko domāšanu?

Kritiskās domāšanas pamatprincips ir pilnīga objektivitāte. Problēmas analizēšana un risinājuma atrašana balstās tikai uz ievāktajiem datiem par situācijas kontekstu un faktiem nevis personiskiem aizspriedumiem, pieņēmumiem vai emocijām.

Balstoties uz visu iepriekš minēto, paliek skaidrs, kāpēc darba sludinājumi ietver sevī ari prasības pēc kritiskās domāšanas un problēmu risināšanas iemaņām. Attīstiet šīs iemaņas un tad Jūsu sapņu darbs noteikti būs atrasts!


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Jūnijā PAS “Daugavpils siltumtīkli” siltumapgādes tarifs sastādīs 85,33(EUR/MWh, bez PVN).
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Vienības nama Tradīciju mājā svinēs Rudenājus
Interesants un jauks pasakums..
Rudenaaji...citur tos sauc par mikeliem.ja lauku darbi jau tuvojas izskanai..labiba.tupeni novakti..vel kaposti bietes uz lauka..vel silti veji pus gluzi kaa julihja viduu.cilveki staiga vasaras apgerbas.kaut gan mikelitis nak ar salnam...vis vel prieksaa.jasteidz kirbjus novakt.rudenaaji ieseti lauki zali...saule spoza..un ko cilvek tu gribi..lai vasara butu muziga...ari tu reiz no vinas nogurtu..visiem jatpusas un jaapabust ari tumsaa..bet ari ta hav muziga..saules celss to aizraidis... Sīkāk...
Notiks Starptautiskā īsfilmu festivāla Manhattan short kino seansi
Un tomer mans liekaakais sapnis ur aizbraujt uz latgali dzervenees..vai jus varat man nosaukt kadu labu dzervenu purvu.
Sīkāk...
Notiks Starptautiskā īsfilmu festivāla Manhattan short kino seansi
Paslaik man ir daudz darba un nevaru piedalities nekados pasakumos...stadu zemenes lasu dzervenes un braucu uz tirgu..vel aboli jalasa...tikai ziemaa leduspuke sedes loga ruutii..un petis so trako launo noguruso pasauli..ka briesmigu iisfilmu man taa atgadina notikumi pasaulee..bet ceru ka tas hebus gadiem gars serials kaa hamelionu rotalas..bet tikai iisfilma kaa briesmigs sapnis..kurs paliks vesturee...bet varbut vestures vairs hebus jo hebus skatitaju...un tomer gribas cetret un skatities skaistas filmas..par cilveku likteniem sajutam pardzivojumiem cauri laikmetiem brienot..lotgolisi ejiet uz kino seansiem ja jums ir laiks Sīkāk...
facebook draugiem
Top