Pirmdiena,
18.februāris 2019
Vārda dienas: Kintija, Kora, Федосей, Агафья Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV RU
Veselība

Speciālisti: Šobrīd Latvijā ir liela ērču aktivitāte

25.06.2018
Šobrīd Latvijā ir liela ērču aktivitāte, vērtē speciālisti. Latvijas Infektoloģijas centrā kopš aprīļa pārbaudīts gandrīz pusotrs tūkstotis ērču. No tām 10 izrādījušās inficētas. Kopumā epidemiologi prognozē, ka šogad ērču aktivitāte būs apmēram tāda pati kā pērn – vidēja.


Dodoties dabā, regulāri jāapseko savas drēbes, norāda Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras vadošais pētnieks Voldemārs Spuņģis. Šī gada karstais un sausais laiks ērcēm nav labvēlīgs.


“Ērces tagad, cik es esmu novērojis, jo es tās tagad speciāli meklēju, vairāk ir tādos mitrākos, ēnainākos mežos.


Tādā priežu mežā es praktiski nevaru atrast. Vajag tādu ēnaināku un tur viņu ir tikpat daudz, cik parasti,” stāsta Spuņģis.


Uz sava apģērba viņš ērces atrodot diezgan reti: “Man jau ir speciāls ērču ķeramais rīks. Tāds kā palags, kuru es velku pa zemi un ērces pieķeras. Uz tā palaga pieķeras diezgan daudz, bet, kad es skatos uz savu apģērbu, tad diezgan reti es kaut ko atrodu. Tā ka ērču patiesībā ir diezgan daudz.”


Pētniekam arī pašam bija pieķērušās ērces. “Nu, šogad divas pieķērās. Nenosekoju. Izvilku un viss. Es esmu vakcinējies pret encefalītu. Un pret Laima slimību jāizvelk rūpīgi tā ērce ir,” skaidro pētnieks.


Šobrīd Rīgas Austrumu slimnīcas Infektoloģijas centrā ir viens pacients ar Laima slimību, savukārt pacientu ar ērču encefalītu nav, norāda stacionāra galvenā ārste Baiba Rozentāle.


“Mums šajā brīdī ir izrakstīti no slimnīcas astoņi pacienti, kuriem bija apstiprināts ērču encefalīts, kuri bija izārstēti un izrakstīti. Laima slimības pacienti, kuriem bija jāārstējas slimnīcā, bija 13,” stāsta Rozentāle.


Slimnīcā bijuši arī divi pacienti ar ērlihiozi. Cilvēki uz Infektoloģijas centru pārbaudei šogad atnesuši gandrīz pusotru tūkstoti ērču. Pirmo ērci pārbaudei atnesa 4. aprīlī.


“Tā, par laimi, izrādījās negatīva,” norāda Rozentāle. “Un, ja mēs skatāmies, cik tad no šīm 1449 ir inficētas, tad izrādījās, ka inficētas ar ērču encefalīta vīrusu ir 10 ērces, kas veido 0,7 %.


Tagad salīdzinājumam – 2017. gadā tika pārbaudītas 6014 ērces. No tām inficētas bija 116 jeb 1,9 %. Šogad pie pusotra tūkstoša pārbaudīto ir 0,7 %.”


2016.gadā pārbaudītas 4712 ērces, no kurām inficētas izrādījušās 203 jeb 4,3%, bet 2015.gadā speciālisti pārbaudījuši 4188 ērces, no kurām inficētas bijušas 213 (4,3%).


Katru gadu uz Infektoloģijas centru atnes pārbaudīt ne mazāk kā 4000 ērču. Visvairāk atnesuši pērn – ap sešiem tūkstošiem.


“Ja līdz sezonas beigām, kas ir atkarīga no tā, cik ātri iestāsies sals, teiksim, līdz novembra sākumam, turpināsies tādā pašā tempā kā tagad, tad mums būs pāri 7000 izmeklētu ērču,” Rozentāle rēķina.


“Kas tad nes tās ērces? Pirmkārt, cilvēki, kas ir bijuši dabā. Lielākoties tās tomēr ir lauku mājas, tās arī ir pastaigas pa Jūrmalas mežiem.


Mums nav pašreiz bijis neviens, kas būtu Rīgā kādā parkā tikai bijis un pēc tam atradis ērci. Tomēr tie ir cilvēki, kas bijuši pie dabas.”


Šobrīd ērču aktivitāte ir diezgan augsta, vērtē arī Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Antra Bormane.


“Ir vietas, kur ērču ir maz, kur ir 10 ērces uz kilometru apmēram. Tas ir tā relatīvi, kā mēs viņu aktivitāti mērām. Un ir arī diemžēl vietas, kur pat 80 ērču uz kilometru var sasniegt,” situāciju raksturo Bormane.


Tādēļ esot dabā no ērcēm jāuzmanās, un tas attiecas ne tikai uz mežiem un krūmājiem, bet arī uz tādām aizaugušām pļavām un izcirtumiem.


“Jāatceras, ka ērces parasti pieķeras potīšu rajonā, karstākā laikā arī nedaudz augstāk. Tātad apģērbs ir jāpielāgo tam, lai ērce nevarētu tikt zem apģērba,” ar elementāru profilaksi iepazīstina Bormane. “Un arī pastaigas laikā primāri ir jāapskatās, vai kaut kur nav pieķērusies ērce un jānotrauc. Staigājot un domājot, ka tikai mājās pārbaudīsies, ērce pa to laiku var piesūkties.”


Vakcinēties var visu gadu. Tomēr ļoti svarīgi ir pareizi apģērbties.


“Ir jāatceras, ka ērces pārnēsā ne tikai ērču encefalīta vīrusu, pret ko tad tieši ir šī vakcinācija, bet arī Laima slimību, kur ir katru gadu vairāk gadījumu nekā ērču encefalītam un arī ērlihiozi,” atgādina epidemoloģe.


Pērn ērču aktivitāte bijusi vidēja. Epidemiologi prognozē, ka šogad tā varētu būt iepriekšējā gada līmenī. Slimību profilakses un kontroles centrā aicina arī sargāt no ērcēm savus suņus.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Nedēļas skaitlis
Pagājuši 5 gadi kopš latus mūsu makos un bankas kontos ir nomainījuši eiro.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Daugavpilī aizvadīts tautas deju festivāls LATVJU BĒRNI DANCI VEDA


We are direct providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN which are specifically for lease/sales, our bank instrument can be engage in PPP Trading, Discounting, signature project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication, construction of Dams, Bridges, Real Estate and all kind of projects. We do not have any broker chain in our offer or get involved in chauffeur driven offers.

We deliver with time and precision as sethforth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable, below is our instrument description.

The procedure is very simple; the instrument will be reserved on euro clear to be verified by your bank, after verification an arrangement will be made for necessary bank documents and stock testing expenses, the cost of the Bank Guarantee/Standby Letter of Credit will be paid after the delivery of the MT760,

Description OF INSTRUMENTS:

1. Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC)
2. Total Face Value: Eur/USD 5M MIN and Eur/USD 10B MAX (Ten Billion EURO/USD).
3. Issuing Bank: HSBC Bank London, Barclay's bank London,Credit Suisse and Deutsche Bank Frankfurt.
4. Age: One Year, One Month
5. Purchasing Price: 32% of face value plus 2% commission fees Leasing Price: 4% of Face Value plus 1% commission fees.
6. Delivery: Bank to Bank swift.
7. Payment: MT-103 or MT760
8. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days.

We are ready to close leasing/Buying with any interested client in few banking days, if interested do not hesitate to contact me

Name : PAUL DAVID
Email: pauldavid20001@gmail.com
Skype: P_david123@outlook.com
whatsapp:+447921551354 Sīkāk...
Elksniņš aptur atkritumu dedzināšanas rūpnīcas projektu
kauns Elksniņ par śādu lēmumu, kur nobalsojāt par...indět gribat savus iedzīvotājus? Sīkāk...
Daugavpils mēra amatā ievēlēts Andrejs Elksniņš
Nu lai Dievins dot Elksninam savest kartiba pilseta bardaku! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top