Piektdiena,
22.Septembris 2017
Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris, Анна, Харитон, Феофан, Йосип Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV RU
Veselība

C hepatīts un skaistumkopšana - atliek cerēt uz godaprātu

11.07.2017
Lai gan C hepatīts ir ļoti bīstama slimība, 20 - 30% inficēto sākotnēji nav nekādu slimības simptomu vai tie ir nespecifiski, piemēram, nogurums vai apetītes zudums. Kopš C hepatīta terapiju 100% apmērā apmaksā no valsts, divu gadu laikā plānots izārstēt ap pusotru tūkstoti pacientu, taču tā ir tikai maza daļa no gandrīz 50 000 inficēto Latvijas iedzīvotāju.

Ap 75% personu vīrushepatīts C parasti norit kā slēpts un nemanāms bezsimptomu hepatīts, taču šie cilvēki apmeklē ārstniecības iestādes, zobārstu, nodarbojas ar seksu un veic skaistumkopšanas pakalpojumus, ieskaitot manikīru un pedikīru, tādējādi pakļaujot inficēšanās riskam pārējo sabiedrību. Tāpēc īpaši svarīgs ir profesionāls, godprātīgs un atbildīgs manikīra speciālistu darbs, savukārt tikpat svarīga – valsts uzraudzība, rūpējoties par infekcijas risku novēršanu.

C hepatīta vīrusa inkubācijas periods var ilgt no divām nedēļām līdz sešiem mēnešiem.

Ņemot vērā to, ka daudzi pacienti ilgstoši nezina, ka ir inficējušies, ir salīdzinoši grūti noteikt kur, kad un kā notikusi inficēšanās, tikpat sarežģīti ir noskaidrot precīzu inficējušos skaitu. Papildus tam, cilvēki, kuri atklājuši slimību, bet tā vēl nav progresējusi smagā formā, gaida, kad pienāks viņu kārta saņemt valsts apmaksātu ārstēšanu. Tikmēr pārējai sabiedrības daļai atliek vien cerēt uz šo cilvēku godaprātu, ka viņi jebkurā ikdienas situācijā rīkojas tā, lai neapdraudētu līdzcilvēkus.

Inficēšanās ar C hepatītu notiek saskarē ar inficēta cilvēka asinīm. Vērtējot saslimšanas gadījumus Latvijā, noteikti šādi biežākie saslimšanas riska faktori: ārstniecības pakalpojumi, narkotiku injicēšana, seksuālie kontakti, nemedicīniskas manipulācijas (manikīrs, pedikīrs, tetovēšana), inficēšanās darbavietā un sadzīves kontakti. Gandrīz 39% gadījumu inficēšanās avots tā arī paliek nezināms.

Lai gan manikīrs un pedikīrs mūsu ikdienā vairs nav ekskluzīvs pakalpojums un liela sabiedrības daļa to veic regulāri, vien retais aizdomājas, ka šī ikdienišķā manipulācija prasa augstus profesionālos standartus un higiēnas prasību ievērošanu – nepieciešama speciāla instrumentu apstrāde un instrumentu apsmidzināšana ar dezinfekcijas līdzekli diemžēl nepasargā klientus no inficēšanās ar bīstamām slimībām.

Veselības inspekcijas (VI) rīcībā nav statistikas datu par to, vai pēdējo trīs gadu laikā Veselības inspekcija ir saņēmusi sūdzības par iespējamu inficēšanos ar C hepatīta vīrusu, saņemot ārstniecības, skaistumkopšanas vai tetovēšanas pakalpojumus, jo sūdzības tiekot klasificētas pēc jomām, piemēram, veselības aprūpe, skaistumkopšana u.tml., sīkāk neizdalot sūdzību būtību, līdz ar to precīzāku informāciju varot sniegt vien Latvijas Infektoloģijas centrs.

Latvijā VI veic paaugstināta riska subjektu (tostarp skaistumkopšanas, manikīra un pedikīra, kā arī pīrsingu un tetovēšanas pakalpojumu sniedzēju) un tiem noteikto higiēnas prasību uzraudzību un kontroli atbilstoši kārtējā gada uzraudzības programmai un noteiktajam uzraudzības biežumam, kā arī iesniegumu (sūdzību) gadījumā vai pēc citas informācijas par neatbilstošu higiēnas stāvokli.

Pakalpojumu sniedzēju plānveida uzraudzība notiekot reizi trijos gados, tetovēšanas un pīrsinga salonu uzraudzība ­– reizi gadā. Jautājums, vai ar to Latvijas situācijā ir pietiekami, lai konstatētu un novērstu iespējamos klientu apdraudējumus un riskus, jo īpaši situācijā ar C hepatītu, kad saslimšanu var konstatēt vien ilgu laiku pēc pakalpojuma saņemšanas.

Lai nonāktu VI redzes lokā manikīra vai pedikīra pakalpojumu sniedzējiem kopš 2016.gada pirms tādas saimnieciskās darbības uzsākšanas, kura saistīta ar skaistumkopšanas un tetovēšanas pakalpojumu sniegšanu, tajā skaitā izbraucot pie klienta vai sniedzot īslaicīgu pakalpojumu, jāiesniedz VI iesniegumu par darbības uzsākšanu. Minētie pakalpojuma sniedzēji tiek apkopoti Skaistumkopšanas un tetovēšanas pakalpojumu sniedzēju datubāzē, kas publiski pieejama VI mājaslapā. Ja Tevis izvēlētais pakalpojumu sniedzējs tur nav atrodams, iespējams, pastāv nopietnas bažas par tā darbības atbilstību normatīvajiem aktiem.

Līdz šim VI par savu darbību ir paziņojušas 797 fiziskas personas un 485 juridiskas personas, kas iesniegumā atzīmējušas, ka sniedz manikīra un/vai pedikīra pakalpojumus. 2016.gadā VI veikusi 695 plānveida kontroles skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēju objektos (skaistumkopšanas salonos, frizētavās, kosmētiskajos kabinetos) un  26 plānveida kontroles tetovēšanas un pīrsinga salonos. Par pārbaužu rezultātiem, konstatētajiem pārkāpumiem un par tiem piemērotajiem sodiem VI informāciju nesniedz.
Focus.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Šovasar dažādos darbos pilsētā tiks nodarbināti aptuveni 1600 skolēni.
Apspriest
Aptauja
Jūsuprāt, kurā Latgales pilsētā atrodas ievērojamākie tūrisma apskates objekti?
Jaunākie komentāri:
Par Daugavpils vicemēriem kļūst Igors Prelatovs un Aivars Zdanovskis
Sveiki, mans vārds ir Thompson Connor, kas ir krāpšanas upuris viltotu aizdevēju rokās. Es pazaudēju $ 10,500.00 USD, jo man vajadzēja lielu kapitālu USD 850,000.00 apmērā, jo es gandrīz pametu darbu, kad mans uzņēmums nokļuva, man nekur nebija. mans bizness tika iznīcināts un zaudēts procesā, man un mans dēls nevarēja būt, lai tas atkal notiktu. 2017. gada septembrī es satiku draugu, kurš iepazīstināja mani ar labu kredītu izsniedzēju jasmiņu jauno aizdevumu sabiedrību, un es sazinājos ar viņu par savu aizdevumu, un es priecājos, ka esmu saņēmis savu kredītu manā bankas kontā tikai pēc 24 stundu laikā. jūs varat sazināties ar uzņēmumu pa e-pastu (jasminnoorloancompany@gmail.com) vai whatsapp (+2349064423081) Sīkāk...
Noslēdzies Latvijas simtgades pieminekļa metu otrais konkurss
Vai ta Latvijā tikai trīs tēlnieki,ģluži kā trīs strēlnieki,pārējie miruši vai kā. Sīkāk...
Elksniņa jautājumi Eigimam par viņa saistību ar oligarhiem
Nez vai būs kāda atbilde...... Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top